Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract întreținere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract întreținere

Buna seara. Am si eu o intrebare. Am cu bunica mea de 5 ani un contract de intreti ere. Din pacate, cu dansa nu mai pot sa ajung la nici o intelegere si m-am gandit sa o bag la un azil. Intrebarea mea este. Daca o internez... pot sa pierd ce am dobandit prin uzu fruct viager? Adica mama mea poate sa ma dea in judecata pt bunuri sau ce se poate intampla? Exista vreun risc? Daca asi interna-o?
nu prea înțeleg ce are uzufructul viager cu Dvs.? și ce legătură are mama în contractul cu bunica. poate ne mai explicați o dată.
Singura care poate sa ceara rezolutiunea contractului de întreținere pt neindeplinirea obligațiilor asumate este bunica.In ce sens nu va înțelegeți,nu mai dorește să vă ocupați de dânsa,are discernămîntul afectat început de dementa senila,alzhaimer-,va este dvs greu sa va îndepliniți obligatiile?În funcție de raspuns dvs se poate da un sfat pertinent.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Are caci mama are un sfert din casa dupa moartea batranei, iar noi nu suntem in relatii. Iar bunica a in eput sa faca crize, dementa senila. Nu ii place nimic din ceea ce eu o ajut si fac.. si nu mai pot psihic
Doar bunica poate cere rezolutiunea contractului de intretinere pt neindeplinireaa obligatiilor pe care vi le ati asumat.

Spre a putea face acest lucru trebuie sa aiba capacitate de exercitiu, adica sa fie in deplinatatea facultatilor mentale. O puteti interna la un azil daca acest lucru este spre beneficiul ei si daca va permite contractul de intretinere.

Altfel va trebui sa o puneti sub interdictie (daca nu are discernamant) si sa fiti numit legal tutore.

Mama dvs nu poate ataca contractul de intretinere.

Nu pierdeti uzufructul viager desi nu stiu daca va apartine sau el este al bunicii dvs.