Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tutela
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tutela

În calitate de fiica cum pot obține tutela pentru tatăl meu el fiind diagnosticat cu boala Alzheimer si dementa senila el fiind momentan internat la un cămin pentru batrîni as vrea sa stiu ce acte îmi trebuie si la ce instituție să fac demersul pentru a deveni tutela sau curator pentru ai putea ridica pensia si vreau sa menționez că suntem mai mulți frați dar eu sunt singura care mă ocup de el ei fiind plecați din tara.multumesc aștept un răspuns
Citiți, în ordinea indicată, art.164 și urm., art.178 și urm. și art.111 din codul civil.
Nu aveți dreptul să-i ridicați pensia dacă este la AZIL.
Pensia acoperă cheltuielile respectivului cămin de bătrâni și intră contabilitatea azilului.
Nu este o regula ce spuneti dvs. @Dapix.
Depinde de azil si depinde mai ales de conventia incheiata sau nu, cu azilul respectiv.