avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Activitate Serban Alexandru

Activitate Serban Alexandru

buna seara.am o problema cam grava si greu de acceptat.In urma cu 2 ani m-am angajat la o firma din apropierea bucurestiului.in timp pentru munca ce am prestato si loialitatea mea fata de angajator si tot ansamblul de sefi am castigat un curs de stivuitorist atestat ISCIR.Dupa care am fost OBLIGAT sa prestez servicii cu stivuitorul fara a semna un act aditional la contractul de munca,salariul ramanand acelasi de 800 de lei net.Dupa aproximativ 2 luni de la inceperea prestarii mele in firma sa luat o decizie ca eu sa devin si sofer pentru a duce si aduce personalul la serviciu,salariul ramanand acelasi si contractul de munca ramanand ne atins cu absolut nici un punct de cerneala de pix.Dupa acesti 2 ani de munca cu 4 functii( manipulant,stivuitorist,ambalator si sofer) platit cu una am decis sa demisionez.Dar surpriza.Am scris cererea de demisie mi-sa aprobat dar nu mi se mai asigura transport de la locul de munca pana la ploiesti adica undeva la vro 75 km.in contractul meu de munca scrie negru pe alb ca sunt manipulant si atat.De la 8 ore de munca pentru care am semnat si eu si angajatorul am ajuns sa lucrez 13 ore pe zi fara sa mi se plateasca nici macar o ora suplimentara.Si mar mai interesa daca timpul de acasa la serviciu si invers se poate lua in consideratie la nota de plata.Mar interesa ce as putea face s-au daca ma poate ajuta cineva cu un sfat.va multumesc mult