avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate wumdance

Activitate wumdance

Răspuns la discuția Despagubire RCA
Da...se pare ca nu ajung la nici o rezolvare cu cei de la asigurari ,am fost luni la seful asiguratorului care se ocupa de cazul meu si care mi-a spus ca serviceul le-a facut un discount si ca acum se incadreaza in suma de 16000,00ron....si ca masina o sa se repare spun ei.
Le-am cerut sa vad acte,modul in care s-a calculat "reparatia in regie proprie" ,cum de a iesit suma de 7500,00ron...........si supriza ma trimite la secretariat sa fac o cerere pe o foaie alba de a4 goala nontipizata,etc....
Dupa ce am vazut toate astea seara mai vad si la TV la stiri ca asiguratorii intarzie cu platile si peste 3luni si m-am hotarat sa o dau naibii de masina si macar sa mi-o repare,curios este ca acum serviceul se incadreaza in suma oferita de asiguratori .......si eu le-am cerut asiguratorilor sa vad un nou deviz atunci nu?!...la care ei imi spun ca este acelasi deviz.........
Bine zic eu dar nu semnez nimic ,nu trebuie sa fac nimic,sa va dau acordul meu sa reparati masina,cand reparati masina ,cat dureaza................
.......la care asiguratorul imi spune ca de fapt nici serviceul nu stie ca asteapta nu stiu ce oferte si ca sa astept ca o s-o repare...........
Si asta a fost toata discutia mea cu ei,pur si simplu imi venea sa il strang de gat pe asigurator ,la cat de evaziv a fost si dezinteresat.............
Si iata ca acum trebuie sa astept cat,cum habar nu am,doar sa ma duc la service azi sa vb cu omul de acolo sa il mai intreb pe el ce si cum cat dureaza etc..............
Va multumesc pt ajutorul acordat si pt timpul dumneavoastra......
Răspuns la discuția Despagubire RCA
Am observat ca dumenavoastra sunteti consultant asigurator posibil sa imi spuneti exact din ce suma ar trebui sa ma despagubeasca si cat anume se scade 30% si 75% ar trebui sa imi returneze mie bani nu?ca eu asa stiu...
Masina e din 2001,155miikm.
Serviceul a declarat Reparatii la Masina pe DEVIZ in valuare de 19400,00ron
Asigurarile au spus ca maximum oferit pt repararea masii este de 16000,00ron
Deoarece ei nu vor sa mi-o repare la reprezentanta cu pretul de 19400,00ron,eu le-am zis sa imi dea banii ,iar ei au zis ca o sa calculeze sa vada cat iese si termenul se numeste Reparatie in Regie Proprie".
De aici ma suna acum 2 zile si imi spune ca imi da 75 mil?!si ca daca nu ii vreau sa ma duc sa vb cu seful lui LUNI"?!?!?!?
Ideea e ca masina sta pe dreapta in service la reprezentanta unde am du-so prima data si acolo a ramas, deoarece si cei de la service mi-au cerut4 mil ca sa pot lua masina ,iar eu nu sunt deacord sa le platesc nimic ,in fine........asta nu mai conteaza au trecut deja 2saptamani si intram in a 3 saptamana si asiguratorii ma plimba cu fofarlica..:D
Eu m-am decis sa ma duc luni cu avocatul meu la seful sediului respectiv,sa vad poate pot negocia macar 120mil.Si sa le cer sa imi demonstreze scris pe acte si etc....modul de calcul si toate cele sa imi demonstreze cum imi dau ei 75 de mil.
Pt ca eu am inteles ca ei trebuie sa ma despagubeasca din suma ceruta de catre service de reparatie si anume cei 194mil lei de aici ei ar trebui sa scada cei 30% care nush ce reprezinta si sa imi dea si masina .NU?!??!?!?
Ce ma seaca si ma dispera la culme e ca nu stiu exact din ce suma se calculeaza cea de service(194mil)/sau cea oferita de ei(160mil) si cat anume se scade si pt ce anume se scade........
Asta e durerea mea cum se calculeaza exact ce scade si din ce suma scade!?daca imi puteti spune va rog. Luni cand ma duc la ei sa ma duc cu lectia invatata si sa stiu exact pe ce sa ma axez daca sunteti dragut sa ma ajutati la partea acesta....(din 194mil cerute de service/sau 160mil oferite de asigurator....si ce anume scade si cum)........
Răspuns la discuția Despagubire RCA
Deci m-au sunat ieri si mi-au spus ca mi pot oferi doar7500,00ron daune si ca daca nu-mi convine sa ma duc sa vb cu seful consultantului.
Eu tot nu am inteles nimic de ce asta suma infima care nu ma ajuta cu nimic.
Masina e din 2001 si arata perfect ca si noua si are 154mii de kilometri.
Serviceul a declarat daune in valuare de 194milioane
Asiguratorul a dat maxim 160milioane
Cum au calculat ?!?!ei de au ajuns la 75 milioane?
Ideea e ca eu vreau sa ii dau in judecata pt plata a 194milioane de aici mai departe am inteles ca daca ei imi ofera doar 7500,ron pt restul de bani dau in judecata pe cel care ma accidentat nu?!sau cum?....
Va multumesc...
Discuție Despagubire RCA
Buna ziua sunt tare nelamurit si m-am hotarat sa intru si pe net sa caut raspunsuri ma bucur ca am dat de acest web.
Problema mea sta in felul urmator:
Acum cateva zile am avut un accident,nu din vina mea.Sa completat acel act pe calea amiabila de constatare a vinovatului de la Asigurator (sau facut desene,observatii la avarii si binenteles cine e vinovatul),dupa care am mers la service-ul pe care l-am dorit eu.
Mi sa demontat masina si mi sa prezentat de catre service un act cu toate avariile masini sume etc.
Serviciul mi-a scos masina la reparti in suma de 19 344.02 ron,iar asiguratorul nu a oferit decat maxim 16 000.00ron.
M-am dus cu aceste acte la asigurator si am incercat sa discut cu el ce e de facut ,iar el ma tot indruma catre un alt service pe motiv ca eu m-am dus la reprezentanta si acolo preturile sunt mai mari.
Eu i-am spus din start asiguratorului ca eu la alt service nu ma duc si ca vreau sa imi faca masina in acest service ori sa imi restituie banii si o fac eu pe cont propriu.Trecand 2 zile iar m-am dus la el sa mai discut o data si din nou aceeasi poveste ma trimite la alt service,in urma acestor discutii, eu stiind ca pe Nota De Constatare a asiguratorului e bifata casuta cu Posibila dauna Totala(a nu se efectua reparatia), si mai insistent i-am spus ca ii dau in judecata si bla bla iar el a fost deacord sa imi trimita dosarul la bucuresti pt a se face o evaluare si a se vedea ce suma de bani imi pot da, nu mai retin exact termenul pe care el la numit.
Intrebarea mea este din care suma de bani si ce anume bani imi pot da,din cea de reparatii,din cea pe care asiguratorul o are ca suma maxima cum se calculeaza ca am inteles ca din suma de reparatii a service-ului cea de 19 355.02,din aceasta imi da jos 30% si mai nu stiu ce.......,este posibil ca sa imi dea acesti bani de care el zicea sau sa ma oblige sa fac masina in alt service de care eu nu vreau sa aud.
Mentionez ca masina este din 2001 un Ford Mondeo Ghia,fuul echipare si in stare impecabila.Avariile au fost pe toata partea din fata a masinii,pana spre capota foarte aproape.
Multumesc si astept sa ma luminati putin .
Cu Stima....