avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1168 soluții astăzi
Forum Activitate mircea2010

Activitate mircea2010

Răspuns la discuția Rezervare nume partid
Nu exista nici la nivelul Tribunalului Bucuresti o modalitate de rezervare a denumirii unei formatiuni politice! Am depus o petitie in care solicit rezervarea denumirii dar asta mai mult pentru a dovedi prioritatea denumirii in cazul in care cineva va contesta!
Un avocat ce ar face?
Răspuns la discuția Rezervare nume partid
Domnule din pacate nu e asa! Am fost la Ministerul Justitiei iar acolo mi s-a confirmat ca Formularul conform Ord 26 NU E PT PARTIDE; Mi s-a indicat sa ma adresez Tribunalului; acolo am aflat ca pentru partidele politice nu se face rezervare ci verifici daca denumirea dorita nu e luata de altcineva si depui dosarul de inregistrare!
Ceva pute in Romania! In mod normal ar trebui ca orice entitate juridica (lucrativa sau nu) sa-si rezerve undeva NUMELE (DENUMIREA); voi vedea ce se mai intampla si ce mai aflu dar in registrul partidelor politice nu se fac rezervari de nume!
Poate cineva din Tribunal sa stie dar ma-ntreb de ce nu e o ordine simpla la rezervarea denumirii (cum e la ONG sau la Societatile comerciale)!
Daca postez un Apel pentru adepti si sustinatori fara a avea rezervarea denumirii e posibil sa-si revendice altii denumirea!
Vedeti o solutie pentru rezervarea denumirii?
Răspuns la discuția Rezervare nume partid
Am mers la Ord Min Just 954/2000 dar se face referire la ORDONANŢA nr.26 din 30 ianuarie 2000 iar acolo se specifica:
Art 1-alin (3) Partidele politice, sindicatele şi cultele religioase nu intră sub incidenţa prezentei ordonanţe.
Revin la primul pas- rezervarea denumirii:
-completez formularul pentru rezervarea denumirii si impreuna cu dovada achitarii taxei de 5 lei la trezorerie le depun la registratura Ministerului Justitiei
Nu am gasit insa niciunde cat timp e valabila rezervarea denumirii!
Sunt interesat de conditiile si procedurile pentru rezervarea denumirii si procedura inregistrarii unui partid!
Nu stiu daca am ales categoria si forumul corecte!
Multumiri!