avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate popescu123

Activitate popescu123

Articoulul 138 este invocat in dosar, nu prea pricep de ce, probabil ca este un obicei acesta indiferent de cuantumul datoriilor.
Cesiunea fiind facuta acum 6 ani, chiar daca s-ar fi putut stabili o vina, dupa cum ati citat din articolul 139 se prescrie dupa 3 ani. Procesul a fost declansat de catre lichidator anul acesta.
Va multumesc foarte mult
Va multumesc pentru raspunsul prompt.

Insist totusi: faptul ca prin respectivul act celalalt actionar isi recunoaste calitatea de asociat unic, nu are nici o valoare?
Si o alta intrebare: In legea 26/1990 Art 5:
(2) Persoana care are obligatia de a cere o inregistrare nu poate opune tertilor actele ori faptele neinregistrate, in afara de cazul in care face dovada ca ele erau cunoscute de acestia
daca actele se fac cunoscute in timpul procesului nu sunt opozabile?
Buna Ziua,
In urma cu 6 ani am facut un act de cesiune parti sociale la un SRL catre asociatul meu de atunci, actul fiind inregistrat la un notar, nu si la ORC, cel care a preluat PS recunoscandu-si calitatea de acociat unic.
Anul acesta firma a intrat in lichidare cf lg 85/2006 iar lichidatorul, firma avand niste datorii la stat.
As dori sa stiu daca actul de cesiune ma absolva de raspundere pentru activitatea ulterioara a firmei.