avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate marinaurora

Activitate marinaurora

Discuție decont tva 2011
la ce randuri trec in decontul de tva o achizitie interna de material lemnos cu taxare inversa?
Va multumesc mult!
Multumesc!Pot sa va contactez in acest sens sau nu va intereseaza cauze ...mici?
Suntem persoane fizice.Sa inteleg ca deschid direct actiunea fara concilierea directa?
Va multumesc
Multumesc!asa am si facut,trebuie mai intai sa-i trimit un aviz de conciliere directa si apoi sa dechid o actiune impotriva lui?
am dat avans ca si pj pt un teren pe care urma sa-l cumpar de la o firma;am primit facturi si chitante si am incheiat un antecontract dar nu autentificat la notar in care nu s-a specificat ce se intampla cu contractul in cazul in care nu are loc tranzactia;mai pot recupera avansul in cazul in care firma vanzatoare si-a suspendat activitatea?
In 2009 vand o casa cu toate contractele aferente;acum in 2010 ma trezesc ca trebuie sa platesc consumul la electrica al casei vandute pt ca proprietarul actual nu si-a schimbat contractul;Ce trebuie facut ca sa-mi recuperez banii platiti pt consumul actualului proprietar?de la electrica imi spun ca trebuie sa platesc consumul pentru toate contoarele pe contractul meu altfel intrerup alimentarea la toate;actualul proprietar(apropo este director cu securitatea de la Carrefour)nu vrea sa plateasca zice sa-l dau in judecata pentru 810ron;pana acum 2 luni si-a platit consumul...nu stiu cum ajungeau facturile la el desi erau pe numele meu,dar de cand si-a instalat piscina si aer conditionat nu mai plateste...
Care sunt pasii de urmat pana sa-l dau in judecata?