avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1515 soluții astăzi
Forum Activitate ramo79na

Activitate ramo79na

Răspuns la discuția pensie alimentara
gi_jane2 a scris:

Da, cererea se va judeca in contrdictoriu cu dvs, veti fi citata sa va prezentati. Domnul va cere reducerea procentului pt ca i s-a mai nascut un copil, iar dvsveti depune cerere reconventionala prin care cereti ca procentul cu care sunteti de acord de 16.5% sa fie aplicat veniturilor sale, cereti a paratul sa aduca de la job adeverinta d evenituri si de sectia financiara ce venituri a realizat in ultimele luni


Ok, insa credeti ca , daca voi cere sa mi se plateasca din urma, de la data cand si-a facut PFA, cum era normal, as avea vreo sansa sa primesc?
Multumesc
Răspuns la discuția pensie alimentara
In cazul in care mi se va micsora pensia alimentara voi fi anuntata? Se va deschide un proces ma gandesc.
Daca voi prezenta la proces faptul ca tatal este PFA din 2010 se va lua in calcul sau va trebui sa existe 2 procese, unul intentat de el si celalalt de mine?
Buna ziua,
Sunt divortata de tatal copilului meu, in varsta de 9 ani, iar copilul mi-a fost incredintat mie. Tatal plateste pensie alimentara. Peste 3 luni, iubita fostului meu sot trebuie sa nasca.
Intrebarea mea este: i se va micsora pensia alimentara daca tatal recunoaste copilul care urmeaza sa se nasca (momentan plateste 1/4 din salariul net)?
Si as mai avea o intrebare: Daca fostul meu sot , pe langa job-ul pe care il are, mai are si un PFA, nu e normal sa se plateasca si pe aceasta pensia alimentara? Instanta a decis sa plateasca 1/4 din venituri, nu doar din salariul pe care il are la respectivul job?
Va multumesc
Buna ziua. Am un copil de 6 ani pe care as vrea sa il scot din tara (in concediu). Sunt divortata de 4 an si am o hotarare definitiva si irevocabila ca imi este copilul incredintat mie. Am reusit sa ii fac pasaport copilului anul trecut fara acordul tatalui. Intrebarea mea este: As putea scoate copilul din tara fara acordul tatalui (tatal are program de vizita obtinut luna trecuta )
Multumesc