avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate DanaPuiu2006

Activitate DanaPuiu2006

Buna ziua. Situatia se prezinta in felul urmator:eu si fostul sot am construit o casa compusa din parter si etaj. Reclamantul (fostul sot) cere iesirea din indiviziune, dar de fapt el vrea banii pe jumatate din casa, sustinand initial ca nu se poate imparti in natura casa. A venit initial un evaluator trimis de judecatorie care a masurat, evaluat, constatat si a ajuns la concluzia ca se poate impati casa si terenul aferent, eu urmand sa-l despagubesc printr-o sulta pentru faptul ca cele doua parti nu au aceeasi valoare. Sulta era la o valoare rezonabila si corecta. A contestat evaluarea si a venit cel de-al doilea expert care a stabilit ca se poate imparti casa, dar de aceasta data cu 2 variante, dar suma considerata drept sulta fiind una exorbitanta(cel putin pt mine). Intrebare: eu in calitate de parata pot solicita a treia expertiza? Ma poate obliga cineva sa vand casa( e singurul meu domiciliu)? Se poate sa-i achit sulta si in rate?
Va multumesc anticipat pentru raspuns
Buna ziua. Trebuie sa va explic intai situatia: un prieten se afla in proces de divort, partaj si tutela copilului.Sotia decedeaza inainte de pronuntare. Ce sfat ii dati pt a ramane in casa cumparata de ei in timpul casatoriei. Sa termine partajul? Sau sa faca succesiune? Poate veni mama decedatei cu pretentii asupra casei? Au si un copil minor. Cu multumiri anticipate astept raspuns.