avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Activitate Cosmin140

Activitate Cosmin140

Buna ziua

Avem un teren intravilan care este traversat de cablu electric 20.000 V. Din cauza cablului nu se poate construi o casa cu dimensiunile dorite (din cauza ca trebuie tinut o distanta minima de 5 m de la cablu). Am discutat cu electrica de sud, cei care au zis ca nu pot face nimic, numai pe banii mei ce este enorm de mult. Intrebarea noastra este daca putem sa dam in judecata electrica pt. asa ceva si daca exista sanse reale sa primim o despagubire sau sa cumpara electrica terenul respectiv sau sa mute cablul respectiv cu cheltuiala lor.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Buna ziua

Acum am aflat ca exsita a propunere de lege 13/2007 in care se scrie putin altfel articolele mentionate de Dvs. Intrebarea mea este daca intra in vigoare noua lege o sa am sanse sa nu trebuie sa platesc pentru mutarea

Propunere de lege 13/2007:

Art.37
Obligaţiile operatorului de transport şi de sistem
(11) Cheltuielile pentru modificarea instalaţiilor de transport al energiei electrice, ca urmare a
racordării de noi utilizatori sau a schimbării caracteristicilor energetice iniţiale ale utilizatorilor
existenţi, inclusiv pentru eliberarea unor amplasamente, sunt suportate conform reglementărilor în vigoare.

Art. 41
Distribuţia energiei electrice

(7) Cheltuielile pentru modificarea instalaţiilor de distribuţie a energiei electrice, ca urmare a
racordării de noi utilizatori sau a schimbării caracteristicilor energetice iniţiale ale utilizatorilor
existenţi, inclusiv pentru eliberarea unor amplasamente, sunt suportate conform reglementarilor
emise de autoritatea competentă.
(8) În cazul în care cheltuielile prevăzute la alin. (7) sunt suportate de către client, capacităţile
energetice rezultate pot fi preluate cu justa despăgubire de către operatorul de distribuţie.
(9) Până la data intrării în vigoare a reglementărilor emise de autoritatea competentă,
suportarea cheltuielilor de modificare a instalaţilor se află în sarcina celui care a generat
modificarea.”

Va multumesc si astept raspunsul Dvs.
Buna ziua

Avem un teren intravilan care este traversat de cablu electric 20.000 V. Din cauza cablului nu se poate construi o casa cu dimensiunile dorite (din cauza ca trebuie tinut o distanta minima de 5 m de la cablu). Am discutat cu electrica de sud, cei care au zis ca nu pot face nimic, numai pe banii mei ce este enorm de mult. Intrebarea noastra este daca putem sa dam in judecata electrica pt. asa ceva si daca exista sanse reale sa primim o despagubire sau sa cumpara electrica terenul respectiv sau sa mute cablul respectiv cu cheltuiala lor.
Pur si simplu dorim sa dam o suma de bani pentru elevi
nu neparat ca bursa. Important este sa fie legal. Va multumesc.
Buna ziua

Societatea noastra se ocupa cu formare profesionala a adultilor. Valoare
scolarizarii este platit de o firma X si societatea noastra vrea sa dea
bursa pentru elevi. Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua

Societatea noastra se ocupa cu Formare Profesionala a Adultilor
pentru vanzatori, bucatari etc. si dorim sa dam o suma de bani
ca bursa. Cum se calculeaza si cat este impozitul in acest caz. Va multumesc