avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Activitate zippy

Activitate zippy

Răspuns la discuția Termoizolatie apartament bloc
Buna ziua,

Ma aflu cam in aceeasi situatie cu un apartament din sectorul 6. As dori sa-l izolez termin in regim privat. Apartamentul se afla la etajul 10/10, pe colt. La etajul 9 nu sta nimeni, iar caldura este oprita in tot apartamentul. In aceste conditii, la noi in apartament (proaspat renovat integral) se face condens in bucatarie si in unul dintre dormitoare. Si cand zic condens, ma refer la faptul ca se uda peretii si curge apa de pe faianta - lucru care provoaca daune mobilei.

Date aceste conditii, credeti ca am vreo sansa sa primesc vreo aprobare de izolare de la primarie sau de la institutia abilitata?

Buna ziua,

In primul rand as dori sa va multumesc pentru raspunsurile oferite.

Sa rezum, daca moare mama, doar tatal vitreg poate contesta actul de mostenire. Ok pana aici, dar daca moare intai tatal, chiar daca apartamentul este numai al mamei (dobandit inainte de casatorie), cu ce drept fiul mostenitor al tatalui vitreg va fi inclus la masa succesorala?

Multumesc anticipat,
Zippy
Buna ziua,

Apelez la ajutorul dumneavoastra cu urmatoarea problema: mama mea a dobandit in urma divortului un apartament. Momentan este recasatorita, iar actualul sot mai are un copil dintr-o casatorie anterioara.

Din cate am inteles, dupa moartea mamei, la masa succesorala o sa intru eu (ca mostenitor direct) si actual sot (ca sot supravietuitor).
Interesul mamei mele este ca dupa moarte, apartamentul sa-mi revina in totalitate mie.

In afara de celebrul Act de Vanzare-Cumparare, am inteles ca s-ar mai putea face un Act de Mostenire catre mine.
Intrebarile mele sunt:
- in cazul decesului actualului sot, la masa succesorala cine va participa?
- in cazul decesului mamei, la masa succesorala cine va participa?
- care sunt sansele ca Actul de Mostenire sa fie atacat, si daca da, cine are dreptul s-o faca?

Multumesc anticipat,
Zippy