avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate lerugum

Activitate lerugum

Răspuns la discuția POPRIRE
Va multumesc
Discuție POPRIRE
Buna seara. doresc sa va intreb daca ajutoarele pentru trecerea in rezerva sunt supuse popririi (pentru pensie intretinere). mentionez ca sentinta judecatoreasca care este definitiva si irevocabila infiinteaza poprirea pe venitul net lunar obtinut.
Va multumesc.
[EDITAT] invocarea fortei majore este o optiune legala. Doar daca domnii "bancheri" fac dovada ca eu aveam posibilitatea de a citi in stele ca se vor lua aceste masuri de austeritate nu mai poate fi calificata ca fiind forta majora. De ce sugerati ca se abordeaza modalitati de incalcare a legii? nu mai este incalcare a legii atunci cand diferite banci (daca nu toate) au eludat efectiv intelesul termenului de contract (apropo de cei care zic ca stiu principiile de baza ale dreptului) atunci cand au modificat unilateral un contract sau cd ti se impune efectiv un contract care nu poate fi negociat? cum ati califica dvs atitudinea unei banci (unde am credit) atunci cd m-am adresat cu o cerere de reducere a ratei pe o perioada de maxim 6 luni datorita reducerilor salariale care au avut loc iar "stimata" banca mi-a respins aceasta cerere (de ajutor pana la urma) fara nici o justificare oficiala deoarece "normele interne nu se comunica"? a uza de o posibilitate legala sugerata pe acest forum nu inseamna in niciun caz o instigare la incalcarea cu buna stiinta a prevederilor contractuale.