avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate Angela Vilcea

Activitate Angela Vilcea

Răspuns la discuția transfer functionari publici
transferul la cerere sau in interesul serviciului se poate face intr-o functie de aceeasi categorie clasa grad profesional sau intr-o functie de nivel inferior in urma aprobarii cererii de transfer.Transferul in interesul serviciului se poate efectua numai cu acordul functionarului public pe cand Transferul la cerere poate avea loc numai intre autoritati sau institutii publice din administratia publica centrala, intra autoritati administrative autonome sau intra autoritati sau institutii publice din administratia publica locala. De obicei, treapta 3 (cea mai inferioara) se stabileste pentru functia publica care este ocupata prin concurs. In Statul de functii cand se stabilesc cheltuielile de personal se merge de obicei pe treapta cea mai superioara. Cel putin eu asa procedez iar ANFP nu m-a creat probleme.
Buna ziua! Ma numesc Angela sunt functionar public de executie consilier clasa I gradul profesional principal tr. 1 la o primarie de comuna si peste o saptamana voi da examen de promovare in gradul profesional imediat superior. Din anul 2009 mai exact luna mai si pana in mai 2010 am fost promovata temporar pe 6 luni plus alte 6 in functia publica de conducere de secretar comuna.Desfasor activitate atat inainte cat si dupa reorganizarea institutiei conform OUG 63/2010 la Compartimentul Juridic, Resurse Umane, Registratura si Relatii cu Publicul. Intrebarea mea este:
Se poate transforma postul din consilier in consilier juridic tinand cont ca desfasor si activitate juridica? Va multumesc pentru raspuns!