avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 747 soluții astăzi
Forum Activitate Elvis1

Activitate Elvis1

Discuție Disponibilizari
Va salut,
Din motive economice in firma se fac disponibilizari. Majoritatea colegilor aleg sa plece incetand Contractului Individual de Munca pe cale amiabila cu acordul partilor. Eu nu vreau sa semnez pe loc Decizia de Concediere Individuala, ca sa ma gandesc ce raspuns sa le dau. Am auzit ca daca nu se semneaza pe loc Decizia de Concediere individuala, conducerera firmei o vor trimite prin posta cu confirmare de primire pe adresa de acasa. In decizia de concediere am inteles ca e specificat motivul restructurarilor, un termen de o luna de zile pana cand sunt obligat sa stau la munca, etc. Intrebarea ar fi urmatoarea: Dupa ce primesc aceasta Decizie de Concediere acasa, ce trebuie sa mai fac, care sunt pasii de urmat? Conducerea imi va restitui automat toate drepturile banesti inainte sa imi faca lichidarea ? Sau dupa primirea deciziei acasa, trebuie sa ma duc iar la ei si sa ii anunt ca sunt de acord ca voi inceta CIM cu acordul partilor? Si doar asa imi vor da drepturile banesti? Cum e procedura ?