avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1694 soluții astăzi
Forum Activitate sergentul

Activitate sergentul

Buna ziua .Numele meu este Ciubota C-tin si as vrea sa va cer si eu o parere in legatura cu arhicunoscuta oug 50 din 2010.Ca urmare a unui contract de credit in urma unei notificari banca a introdus in mod unilateral in formula de calcul a dobanzii un element care nu este impus de legislatie.In urma acestui lucru, banca a si perceput cu ocazia platii ratelor lunare contravaloarea acestui element. La 2 luni am semnat actul aditional la contractul de credit insa observand existenta acelui element in formula de calcul a dobanzii am facut obiectiuni consemnate in cuprinsul actului aditional.Intrucat vreau sa ma adresez instantei de judecata cu o actiune care sa aiba ca rezultat eliminarea acelui element care practic este un procent de 1,25%,cum ar trebui calificata o astfel de actiune,una in anularea a respectivului procent, sau una de obligare a bancii sa procedeze la eliminarea lui din formula de calcul, tinand cont ca vreau sa-mi intemeiez actiunea pe oug 50 din 2010?De remarcat este faptul ca ordonanta susmentionata interzice introducerea in actele aditionale a unor costuri suplimentare .Totodata acelasi act normativ, stabileste la art.37 ca ,,in contractele de credit cu dobanda variabila se vor aplica urmatoarele reguli:
a) dobanda va fi raportata la fluctuatiile indicilor de referinta EURIBOR/ROBOR/LIBOR/rata dobanzii de referinta a BNR, in functie de valuta creditului, la care creditorul poate adauga o anumita marja, fixa pe toata durata derularii contractului,, Precizez ca in formula de calcul pe langa indicele public si marja , contine si acel procent care se adauga la indicele public, contractul de credit avand dobanda variabila.D e asemenea Art. 40 precizeaza:,, In acest caz se interzice introducerea in actele aditionale a altor prevederi decat cele impuse prin legislatie. Introducerea in actele aditionale a oricaror altor prevederi decat cele impuse prin legislatie sunt considerate nule de drept.,,Prin prima acestor prevederi se poate initia o actiune in constatarea nulitatii absolute a procentului criticat? In speranta unui raspuns , va multumesc anticipat.