avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate ertzro

Activitate ertzro

Buna ziua!

In 2007 am obtinut titlul de doctor la o universitate din Germania. Atestatul de echivalare l-am cerut mult mai tarziu si a fost eliberat de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tinretului si Sportului in august 2010.

In prezent sunt lector universitar titular la o universitate de stat, la care lucrez de 7 ani. Cand am cerut sporul de doctorat retroactiv (pe ultimii 3 ani), mi s-a spus ca nu am dreptul deoarece atestatul de echivalare este eliberat in acest an. De asemenea mi s-a motivat ca desi am titlul de doctor din 2007 si colegi in situatie similara inca primesc spor de doctorat, in cazul meu se considera ca titlul de doctor e obtinut in 2010 si nu mai am acest drept.
Este adevarat ca se ia in considerare data eliberarii atestatului si nu data obtinerii titlului de doctor? Mentionez ca pe atestatul eliberat de minister este specificata clar data eliberarii diplomei de doctor, i.e. anul 2007.

Daca ma puteti ajuta cu raspunsul, va rog sa imi scrieti si numarul articolului de lege care reglementeaza aceste lucruri.
Va multumesc.



Buna ziua!

Pentru o perioada de 2 ani voi beneficia de o bursa postdoctorala oferita de o universitate din Romania, bursa care nu este supusa impozitarii si din care nu se vor plati asigurari sociale. Pana la intrarea in vigoare a bursei sunt cadru didactic universitar titular in cadrul aceleasi universitati. Pe perioada derularii bursei mi se va intrerupe activitatea didactica si nu voi mai primi salariul.

As dori totusi sa am asigurare de santate, iar vechimea in munca sa mearga mai departe.
Unde si ce contributii trebuie sa platesc?

Aceste contributii se vor plati la valoarea bursei sau ma incadrez la persoane fara venit?

Pentru asigurarea de sanatate, pot fi coasigurat pe asigurarea de sanatate a sotului?

Va multumesc.
Buna ziua!

Pentru o perioada de 2 ani voi beneficia de o bursa postdoctorala oferita de o universitate din Romania, bursa care nu este supusa impozitarii si din care nu se vor plati asigurari sociale. Pana la intrarea in vigoare a bursei sunt cadru didactic universitar titular in cadrul aceleasi universitati. Pe perioada derularii bursei mi se va intrerupe activitatea didactica si nu voi mai primi salariul.

As dori totusi sa am asigurare de santate, iar vechimea in munca sa mearga mai departe.
Unde si ce contributii trebuie sa platesc?

Aceste contributii se vor plati la valoarea bursei sau ma incadrez la persoane fara venit?

Pentru asigurarea de sanatate, pot fi coasigurat pe asigurarea de sanatate a sotului?

Va multumesc.