avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Activitate beatrix2010

Activitate beatrix2010

Răspuns la discuția Prestari intracomunitare
Multumesc frumos ,de maree ajutor informatiile furnizate de dumneavoastra .
As mai avea o intrebare ( eu fiind firma straina, deci nu pot obliga firma din Ro sa isi depuna declaratiile ) in cazul in care firma straina a depus declaratiile, iar fiscul "strain" a sesizat faptul ca sumele declarate de firma straina , nu apar in declaratiile firmei romanesti(ba chiar mi-a cerut socoteala mie ptr greseala , voita sau nevoita, a firmei romanesti ), nu ar trebui ( cel putin la nivel logic) ca fiscul romanesc sa se autosesizeze la fel ca cel strain(?!?!) si sa intrebe/ia de urechi /sanctioneze firma romaneasca pentru nedepunere ?!?Adica nu este nici o legatura de alarmare in programul european care sa ii avertizeze ...ceva de genul : "X spune ca a vandut lui Y, dar noi de la Y nu am primit nici o declaratie /am primit declaratia incompleta, ia punem o intrebare " Sau trebuie facuta o sesizatie scrisa ?
As mai mentiona ca nr de TVA al firmei romanesti este activ si apare activ la orice cautare( fiscul strain poate vedea si cand s-au depus ultimele delcaratii) , deci problema nu este de gresire a nr de TVA sau al inactivitatii firmei romanesti ...
Multumesc inca odata mult pentru informatiile oferite ! Un week-end frumos !
Ce se poate intampla in situatia in care o firma din Ro nu depune declaratia de prestari intracomunitare UE, dar partenerul strain o depune?
Răspuns la discuția Ce pot sa fac ????
Nu am reclamat nimic la ambasada !Am cerut ajutorul la solutionarea problemei (expunand problema dupa mine am expus inclusiv partea cu copiii ) mi s-a raspuns ca ei nu pot face nimic in privinta solutionarii Ci ( nici nu ma gandeam ca pot face asa ceva ) si ca asistenta consulara se ofera numai daca problema exista in concret ( arestare si/sau indepartare copiii din familie concreta ) si NUMAI DUPA IDENTIFICARE ..actele romanesti expirate nefiind mijloc de identificare ...deci dupa ei ar trebui sa ma predau la politie ,care sa ma identifice cu ajutorul politiei romane( dupa ce nu stiu ,ca nu am cazier ) si apoi sa cheme ambasada ...Sau sa fac un titlu de calatorie care e valabil 10 zile si care costa 65 de euro+cheltuieli de transport ( stau la 400 de km de ambasada numai drumul ma costa 70 de euro ) l-am facut cand am scos procura speciala ..a expirat ..vreau altu ...alti bani alta distractie ..numai procura cu transmisul ei m-au costat 400 de euro si nici in strainatate banii nu cresc in copac,iar programarea ptr un titlu de calatorie se face cu cel putin 14 zile inainte ( asa a fost prima data ) ..Multumesc mult ptr sugestie:luck:
Sa incep sa spun toata povestea e prea mult ..in rezumat sunt cetatean roman cu domiciliul in Romania care in momentul de fata sa afla in strainatate pus in fata faptului de a isi reface actele romanesti si mai apoi toate actele de rezidenta si ce mai trebuie ..ok ..Primul pas ..cartea de identitate romaneasca ,dar neputand sa merg in tara am facut procura speciala prin ambasada ca sa ma reprezinte mama ..dosarul a fost depus la unul din oficiile Evidenta Populatiei Bucuresti sector 1.
Termen de predare "posibil 2 saptamani " ( am incheiat citatul ) ..asta insemnand inceputul lui septembrie ...de pe data de 6 sept, pentru ca nu era gata, a fost chemata , dupa cum urmeaza : in data de 10.09,apoi 14.09 ( cand s-a facut reorganizare si a fost rechemata a doua zi ) ,apoi rechemata in data de 17.09 ,apoi ieri pe data de 20.09 cand i s-a spus ca inca nu este gata pentru ca nu au personal si ca nu are cine sa imi scaneze poza si sa imi faca lucrarea ...
Ok, o sa spuneti sa astept ...bun astept dar pana cand ??? Termenul legal cf OUG 97/2005 art 13 aliniatul 7 este de 30 de zile si s-au dus de mult,iar cele 15 zile de prelungire se fac numai cu motivatie scrisa si daca este nevoie de verificari suplimentare ..singura motivatie este cea verbala "nu avem personal, dosarul este la sectorul 5 (n.a. eu locuiesc in sectorul 1), dar nu are cine sa se ocupe de el " ...Problema este ca eu am inceput sa am mari probleme cu institutiile statului adoptiv care ma someaza sa ma pun in regula altfel pot fi inchisa ca un infractor de drept comun( pana la identificare) deoarece in momentul asta numai posed nici un document valabil ( au expirat toate intre timp) si copiii mei sa fie indepartati din familie (in speta de langa mine ,ptr ca sunt mama singura) ptr ca lipsa unui document de identitate al meu in ochii autoritatiilor de aici inseamna ca nu pot avea grija de ei si nu le pot asigura minumum necesar( scoala,casa, asigurare de sanatate) ..numai vb ca nu imi pot accesa contul ...nu imi pot dezvolta afacerea etc etc etc etc .Ce mai nu pot trai ca un om normal ...Marti pe 28.09 expira somatia in ceea ce priveste copiii( trebuiesc depuse niste acte la scolile copiilor ), am incercat sa aman, dar raspunsul a fost claar "acesta este termenul ,trebuie sa il respactati" ..Sincer nu stiu ce sa mai spun ptr ca indiferent ce o sa spun voi fi luata de mincinoasa ..cum pot eu spune .."pai stiti nu am inca un document ptr ca politia romana nu are o persoana care sa imi scaneze o poza ,si stiti eu sunt am inceput demersurile de la inceputul lui august " ..oare ma crede cineva????Ambasada nu poate intervenii pentru ca nu posed nici un document valabil romanesc ( repet au expirat rand pe rand )
Intrebarea mea este ..unde ma pot adresa mai departe????La cine sa reclam situatia in care ma aflu???
La ghiseu aceeasi vesnica poveste "nu este gata ,veniti marti/vineri", cu comandantul sectiei nu merge ,da aceeasi explicatie "nu avem personal" ..la Directia generala de evidenta a populatiei nu raspund la e-mail si la telefon spun sa iei legatura cu sectia unde ai depus actele ..Vineri are din nou termen ...dar daca e iarasi "veniti marti si marti veniti vineri " si tooot asa pana la Sfantul Asteapta ...Am incercat si cu spaga .. am spus ca aduc dovezi SCRISE de situtatia in care am intrat datorita intarzierii ...sincer numai stiu unde sa ma adresez .. ma puteti sfatui cam ce as mai putea face???


Va multumesc anticipat ptr orice sugestie :luck: