Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Prestari intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Prestari intracomunitare

Ce se poate intampla in situatia in care o firma din Ro nu depune declaratia de prestari intracomunitare UE, dar partenerul strain o depune?
sunt sanciuni pentru nedepunere si nedeclarare achizitii, livrari, prestari servicii intracomunitare conform codului de procedura fiscala
Art. 219^1 Contravenţii în cazul declaraţiilor recapitulative

(1) Constituie contravenţii următoarele fapte:

a) nedepunerea la termenele prevăzute de lege a declaraţiilor recapitulative reglementate la titlul VI din Codul fiscal;

b) depunerea de declaraţii recapitulative incorecte ori incomplete.

(2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1) se sancţionează astfel:

a) cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei în cazul săvârşirii faptei prevăzute la alin. (1) lit. a);

b) cu amendă de la 500 lei la 1.500 lei în cazul săvârşirii faptei prevăzute la alin. (1) lit. b).

(3) Nu se sancţionează contravenţional:

a) persoanele care corectează declaraţia recapitulativă până la termenul legal de depunere a următoarei declaraţii recapitulative, dacă fapta prevăzută la alin. (1) lit. b) nu a fost constatată de organul fiscal anterior corectării;

b) persoanele care, ulterior termenului legal de depunere, corectează declaraţiile ca urmare a unui fapt neimputabil persoanei impozabile.

(4) În cazul aplicării sancţiunii amenzii prevăzute la alin. (2), contravenientul are posibilitatea achitării în termen de 48 de ore a jumătate din minimul amenzii, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal de constatare şi sancţionare contravenţională

Multumesc frumos ,de maree ajutor informatiile furnizate de dumneavoastra .
As mai avea o intrebare ( eu fiind firma straina, deci nu pot obliga firma din Ro sa isi depuna declaratiile ) in cazul in care firma straina a depus declaratiile, iar fiscul "strain" a sesizat faptul ca sumele declarate de firma straina , nu apar in declaratiile firmei romanesti(ba chiar mi-a cerut socoteala mie ptr greseala , voita sau nevoita, a firmei romanesti ), nu ar trebui ( cel putin la nivel logic) ca fiscul romanesc sa se autosesizeze la fel ca cel strain(?!?!) si sa intrebe/ia de urechi /sanctioneze firma romaneasca pentru nedepunere ?!?Adica nu este nici o legatura de alarmare in programul european care sa ii avertizeze ...ceva de genul : "X spune ca a vandut lui Y, dar noi de la Y nu am primit nici o declaratie /am primit declaratia incompleta, ia punem o intrebare " Sau trebuie facuta o sesizatie scrisa ?
As mai mentiona ca nr de TVA al firmei romanesti este activ si apare activ la orice cautare( fiscul strain poate vedea si cand s-au depus ultimele delcaratii) , deci problema nu este de gresire a nr de TVA sau al inactivitatii firmei romanesti ...
Multumesc inca odata mult pentru informatiile oferite ! Un week-end frumos !