avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Prestari intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Prestari intracomunitare

Ce se poate intampla in situatia in care o firma din Ro nu depune declaratia de prestari intracomunitare UE, dar partenerul strain o depune?
Cel mai recent răspuns: beatrix2010 , utilizator 13:31, 19 Februarie 2012
sunt sanciuni pentru nedepunere si nedeclarare achizitii, livrari, prestari servicii intracomunitare conform codului de procedura fiscala
Art. 219^1 Contravenţii în cazul declaraţiilor recapitulative

(1) Constituie contravenţii următoarele fapte:

a) nedepunerea la termenele prevăzute de lege a declaraţiilor recapitulative reglementate la titlul VI din Codul fiscal;

b) depunerea de declaraţii recapitulative incorecte ori incomplete.

(2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1) se sancţionează astfel:

a) cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei în cazul săvârşirii faptei prevăzute la alin. (1) lit. a);

b) cu amendă de la 500 lei la 1.500 lei în cazul săvârşirii faptei prevăzute la alin. (1) lit. b).

(3) Nu se sancţionează contravenţional:

a) persoanele care corectează declaraţia recapitulativă până la termenul legal de depunere a următoarei declaraţii recapitulative, dacă fapta prevăzută la alin. (1) lit. b) nu a fost constatată de organul fiscal anterior corectării;

b) persoanele care, ulterior termenului legal de depunere, corectează declaraţiile ca urmare a unui fapt neimputabil persoanei impozabile.

(4) În cazul aplicării sancţiunii amenzii prevăzute la alin. (2), contravenientul are posibilitatea achitării în termen de 48 de ore a jumătate din minimul amenzii, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal de constatare şi sancţionare contravenţională

Multumesc frumos ,de maree ajutor informatiile furnizate de dumneavoastra .
As mai avea o intrebare ( eu fiind firma straina, deci nu pot obliga firma din Ro sa isi depuna declaratiile ) in cazul in care firma straina a depus declaratiile, iar fiscul "strain" a sesizat faptul ca sumele declarate de firma straina , nu apar in declaratiile firmei romanesti(ba chiar mi-a cerut socoteala mie ptr greseala , voita sau nevoita, a firmei romanesti ), nu ar trebui ( cel putin la nivel logic) ca fiscul romanesc sa se autosesizeze la fel ca cel strain(?!?!) si sa intrebe/ia de urechi /sanctioneze firma romaneasca pentru nedepunere ?!?Adica nu este nici o legatura de alarmare in programul european care sa ii avertizeze ...ceva de genul : "X spune ca a vandut lui Y, dar noi de la Y nu am primit nici o declaratie /am primit declaratia incompleta, ia punem o intrebare " Sau trebuie facuta o sesizatie scrisa ?
As mai mentiona ca nr de TVA al firmei romanesti este activ si apare activ la orice cautare( fiscul strain poate vedea si cand s-au depus ultimele delcaratii) , deci problema nu este de gresire a nr de TVA sau al inactivitatii firmei romanesti ...
Multumesc inca odata mult pentru informatiile oferite ! Un week-end frumos !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chelt nedeclarate in d 390 - limita minima marianasim marianasim Buna ziua, As dori sa stiu daca exista , reglementat legal undeva, vreo limita minima pentru cheltuielile (serviciile) nedeclarate in D 390 ? Care este acea ... (vezi toată discuția)
D390 vies NeliDede NeliDede Buna ziua.Am o problema: O societate din Bulgaria a facturat la firma unde lucrez, cheltuieli de transport 200 euro , aceasta valoare (ex: 200 euro*4.2=840 ... (vezi toată discuția)
Declaratia 394 rocky2009 rocky2009 Buna dimineata, Se poate face rectificativa la declaratia 394? Ce implica acesta rectificativa, din punct de vedere al amenzilor? Multumesc anticipat! (vezi toată discuția)