avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate arinica

Activitate arinica

nu inteleg din textul de lege ultimul alin. :"(3) În situaţia prevăzută la alin. (1) lit. b), dacă din calcul rezultă un cuantum al indemnizaţiei lunare pentru creşterea copilului mai mic decât cuantumul indemnizaţiei primit anterior naşterii celui din urmă copil, atunci se acordă indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului primită anterior. "

se poate primi indemnizatia de la primul copil daca e mai mare decat cea pt al doilea in conditiile in care trebuie sa te intorci la munca cateva luni, practic concediul prenatal? sau am inteles eu aiurea...
va multumesc!deci ideal este sa se nasca copilul pana la implinirea celor 2 ani pentru ca sa se pastreze indemnizatia..
sunt in concediu de crestere copil pana la data de 1august 2011. as vrea sa mai am un copil si stiu ca daca se va nastea inainte de aceasta data voi beneficia de aceeasi indemnizatie de crestere copil. intrebarea mea este daca nasterea va fi la o luna dupa incheierea concediului de crestere copil, cand voi putea fi in prenatal, cum se va calcula apoi indemnizatia?
multumesc!