avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1787 soluții astăzi
Forum Activitate iulian_24

Activitate iulian_24

Buna seara ,
Am si eu niste intrebari fara raspunsuri in legatura cu restituirea "Fondului de Rulment":
-de ceva timp am facut actele de vanzare-cumparare la un apartament de 3 camere,eu si sotia mea locuim la aceasta adresa de 2 ani ,inainte a locuit soacra mea cu socru meu de 20 de ani...
-socrii mei daca s-au mutat au cerut fondul de rulment sa se restitue care e in valoare de 560 ron, facandu-se cerere de retragere .
-presedintele asociatiei mi-a spus ca nu se poate restitui fondul de rulment pentru ca:(citat)"trebuie sa fie lasati banii acolo,ca nu se pot restitui",eu i-am spus daca nu se poate sa imi dea banii atunci macar sa imi platesc cota de intretinere pe luna aceasta in valoare de 317 ron si restul de banii sa se scada din cota de luna viitoare .
-problema este ca eu daca le cer sa imi restitui banii de la fondul de rulment sau sa mi se achite cotele de intretinere din fondul de rulment voi fi nevoit pe parcurs sa restitui in intregime tot fondul de rulment
-ideea este daca eu ma folosesc de banii de la fondul de rulment care mi ia lasat soacra mea va trebui sa acopar tot fondul care mi la restituit in maxim 1 luna de la afisarea cotei de intretinere?
-


Va multumesc frumos si astept cu nerabdare un raspuns
Buna seara, multumesc frumos pt raspuns,dar nici administratorul si nici presedintele nu accepta cererea mea facuta in scris ,solicitare pt citirea apometrelor.Eu nu am ramas decat cu o cerere facuta de mine si cu factura la intretinere incarcata,nu ma pot intelege cu ei de nici o culoare.Pana acum nu am vrb decat frumos nu am tipat sau am urlat.
Buna seara , am si eu o problema cu asociatia de propietari , mai precis cu presedintele asociatiei si administratorul blocului .In urma cu cateva saptamanii presedintele blocului a decis sa faca o verificare la fiecare apartament pentru citirea apometrelor de apa.Intr-o seara pe la ora 23 eu si sotul meu ne trezim ca suna la usa eu fiind in baie, mi-am luat repede halatul pe mine si am raspuns la usa , crezand ca s-a intamplat ceva de suna la ora aceea si ma trezesc cu presedintele blocului la usa spunandu-mi ca trebuie sa verifice apometrele de apa si vrand sa intre in casa peste mine, eu raspunzandu-i ca aceasta nu este o ora potrivita pt citirea apometrelor si invitandu-l sa revina a 2 zi dimineata,el a tipat si a facut scandal ca el acum vrea sa citeasca, ca sa vada daca nu se fura apa,eu l-am lasat sa tipe i-am spus sa revina a 2 zi si i-am inchis usa.
Dupa 2 minute a batut din nou la usa si m-a intrebat daca sunt sigura ca nu vreau sa il primesc,in acest timp el a sunat la ceilalti vecini dupa palier ca acestia sa poata fi martori ca eu nu vreau sa il primesc in casa, aducandu-mi acuzati ca eu furt .Eu i-am spus ca nu este o ora potrivita (ora 23) pentru verificarea apometrelor si ca il primesc cand doreste dansul dar nu la aceasta ora.Dupa aceea seara nu a mai revenit nimeni pt citirea apometrelor , nici domnul presedinte si nici administratorul .
Luna aceasta pe 15, ne-au anuntat in scris ca se va umple instalatia termica (RADET)si sa incheiem eventualele lucrari in apartamente.Am mers la presedinte acasa sa il anunt ca am o lucrare in apartament si sa il rog sa nu dea drumul la umplerea instalatiei,dansul mi-a deschis usa,mi-a spus ca nu este acasa si mi-a inchis usa.In acest caz am decis sa merg la administrator acasa si i-am spus problema mea si ma rugat sa astept jos la administratie ca o sa coboare si vorbim,jos am stat de vorba i-am spus din nou problema mea si i-am rugat sa nu dea drumul la apa max 3 zile sa imi rezolv problema.Doamna administrator m-a invinuit ca nu l-am primit in accea noapte pe domnul presedinte ,spunandu-mi ca nu ma poate ajuta ca nu tine de dansa si domnul presedinte decide.Intr-un final nu au mai incarcat instalatia termica si am putut sa rezolv prob.V-am relatat aceste intamplari ca sa intelegeti urmatoarea mea problema:
la afisarea tabelului de intretinere doamna administrator s-a razbunat pe mine si mi-a trecut la consumul de apa rece si calda 31 m3.Eu avand un consum de 8 m3 ,obligandu-ma sa platesc acest plus de apa si spunadu-mi ca acesta este consumul meu real si ca nu mi-am declarat consumul lunar.Urmatoarea mea intrebare este: ce as putea face in acest caz si unde as putea sa reclam aceste nereguli(incarcarea facturii la apa ) si nedreptati de care am parte luna de luna , sau daca as putea sa actionez in instanta?

Va multumesc frumos si astept cu nerabdare un raspuns spre rezolvarea acestor probleme.#-o