avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate mirceaivan

Activitate mirceaivan

Va salut cu mult respesct!
Sunt din Craiova.
Va supun atentiei cazul meu si la sfarsitul expunerii am cateva intrebari, la care va rog sa-mi raspundeti, daca doriti.
In anul 2011 am fost angajat la o firma de paza, care are sediul in Tg-Jiu judetul Gorj, cu punct de lucru la un supermarket din Craiova, care avea program non-stop, ca agent de paza (am atestat eliberat de I.P.J. Dolj). La sfarsitul lunii aprilie 2012 seful de obiectiv ne-a anuntat verbal, ca incepand cu data de 01 mai 2012, cei care nu-si efectuasera concediul de odihna, trebuie sa intre obligat, deoarece se scoate tura de noapte si in timpul zilei suntem prea multi si nu are ce face cu noi. Am facut cererea de concediu pentru perioada indicata de seful de obiectiv si incepand cu data de 12 mai 2012 am intrat in concediu, dar nu mi-a fost platit inainte cu cel putin 5 zile lucratoare, conform art. 145 alin. 3 din Codul Muncii. Pe data de 22 mai 2012, cand era prima mea zi lucratoare dupa concediu, m-am prezentat la locul de munca, dar seful de obiectiv mi-a adus la cunostiinta ca se desfiintase deja locul de munca ocupat de mine si sunt concediat in temeiul art. 65 alin 1 din Codul Muncii in baza deciziei nr. 969/21.05.2012, cerindu-mi sa predau echipamentul pe care-l aveam luat pe inventar. In aceasta decizie se face vorbire si despre o adresa cu nr. 2291/20.04.2012, prin care mi s-ar fi comunicat, durata preavizului conform art. 73 din Codul Muncii, precum si indemnizatia de care as beneficia la incetarea contractului individual de munca, in conditiile prevazute de lege, eu neprimind aceasta adresa nici personal (fiind in C.O.), nici prin posta. Am solicitat sefului de obiectiv aceasta adresa, pentru a vedea care sunt termenii concedierii (durata preavizului, indemnizatia care ar urma sa o primesc, etc), el spunandu-mi ca nu are acea adresa. Eu am facut atunci o cerere catre conducerea firmei de la Tg-Jiu, prin care solicitam o copie a acelei adrese si i-am lasat-o sefului de obiectiv, urmand ca sa fiu anuntat cand vine de la Tg-Jiu (nu a venit nici in ziua de azi).
Nu v-am spus ca pe langa mine, in aceleasi conditii au fost concediati inca 17 colegi, din totalul de 60 cati eram la momentul respectiv; deci pot spune ca a fost o concediere colectiva.
Pe 30 mai 2012 am depus o sesizare la I.T.M. Dolj, in care am descris situatia, la fel ca mai sus, sesizarea fiind redirectionata catre I.T.M. Gorj, care mi-a raspuns in data de 20 iunie 2012, recomandandu-mi sa ma adresez instantei de judecata conform art. 266-268 din Codul Muncii.
Pe 9 iunie 2012 am trimis prin posta la firma din Tg-Jiu o cerere prin care solicitam o copie a adresei nr. 2291/20.04.2012.
Pe 5 iulie 2012, firma a dat anunt intr-un ziar local, pentru a face angajari. Cand am aflat, impreuna cu 4 dintre cei concediati, ne-am prezentat cu cereri de reangajare, dar nu au vrut sa le primeasca, motivand ca vor sa angajeze pe altii.
Si au fost angajati 5 agenti de paza, dar nu dintre cei concediati, asa cum prevede art.74 din Codul Muncii.
Vazand aceasta atitudine ostila si din punctul meu de vedere ilegala, am mai facut o sesizare la I.T.M. Dolj, care din nou a fost redirectionata catre I.T.M. Gorj si din nou am primit in raspunsul lor recomandarea de a ma adresa instantei de judecata conform art. 266-268 din Codul Muncii.
In data de 1 august surpriza: am primit prin posta de la firma din Tg-Jiu un raspuns la cererea mea din 11 iunie 2012, prin care sunt informat ca adresa 2291/20.04.2012, la care eu solicitasem o copie, a fost trimisa inca din data de 20.04.2012 sefului de obiectiv din Craiova, care trebuia sa o multiplice si sa o transmita tuturor celor concediati.
Eu consider ca din vina sefului de obiectiv nu am beneficiat de plata preavizului legal de 20 zile lucratoare si deoarece a fost concediere colectiva, trebuia sa primim si minim 3 salarii compensatorii.
Sunt hotarat sa-l actionez in judecata pe seful de obiectiv si de ce nu si firma din Tg-Jiu, dar as vrea sa-mi dati niste sfaturi competente.
INTREBARI:
1. Cum se poate incadra fapta sefului de obiectiv care nu a multiplicat adresa 2291/20.04.2012 si nu ne-a fost comunicat continutul acesteia?
2. Cum se poate incadra fapta sefilor de la Tg-Jiu care ne-au refuzat reangajarea?
3. Cum putem trage la raspundere I.T.M.-urile din Dolj si Gorj pentru neimplicarea in sanctionarea de nici un fel a firmei?
Va multumesc anticipat pentru timpul acordat!
As vrea sa-mi raspundeti la o intrebare:
Locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje si as vrea sa stiu daca trebuie acceptul vecinilor pentru placare cu polistiren pe exterior pe partea aferenta apartamentului meu.
Asociatia de proprietari trebuie sa-si dea acceptul?
Fatada blocului este considerata parte comuna, asa este??
Multumesc anticipat!!