Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Peretii exteriori ai blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Peretii exteriori ai blocului

As vrea sa-mi raspundeti la o intrebare:
Locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje si as vrea sa stiu daca trebuie acceptul vecinilor pentru placare cu polistiren pe exterior pe partea aferenta apartamentului meu.
Asociatia de proprietari trebuie sa-si dea acceptul?
Fatada blocului este considerata parte comuna, asa este??
Multumesc anticipat!!
mirceaivan, utilizator
pentru placarea cu polistiren va trebuie, in primul rind, autorizatie de constructie.
Fatada este parte din proprietatea comuna, asa ca pentru izolarea exterioara aveti nevoie de avizul asociatiei de proprietari si de autorizatie de la primarie.
Partea exterioara a peretilor proprietatilor individuale la care faceti referire ,fac parte din partea comuna a carei responsabilitatea de intretinere si reaparatie intra sub responsabilitatea asociatiei de proprietari
Pentru executarea de masuri cu privire la imbunatatirea confortului termic al cladirii,strict aferente suprafetei proprietatii dvs,legal ,este necesar acordul asociatiei de proprietari,conform art 40 din L nr 230/2007