avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate anca_197

Activitate anca_197

buna ziua!
sunt titulara a doua contracte de credit in lei si in euro la Banca Romaneasca din anul 2008.La contractul in euro dobanda se compune din marja fixa a bancii 4,85%
+ dobanda variabila a bancii iar la lei marja fixa este de 4,33%+ dobanda variabila a bancii. Conform noilor acte aditionale mi sau modificat marjele fixe prev. in contractele de credit la 7,25% la euro si 6,12% la lei. Reprezentantii bancii mi-au comunicat ca printr-un Comnunicat din 27.07.2010, in urma corespondentei purtate cu ANPC-ul acesta le-a dat voie bancilor sa majoreze merjele fixe. Acest lucru eu il consider abuziv indiferent din partea carei institutii s-a luat decizia(banca sau Anpc) deoarece Ordonanta 50/2010 spune clar ca marja fixa se modifica doar ca urmare a modif.legislative si se poate doar micsora in avantajul clientulului.De unde avanataj cand ei au marit marjele fixe, desi rata nu a crescut pentru ca indicii (euribor si rorbor) nu au crescut,dar vor creste in curand si ma voi trezi cu o marire a ratelor. Vi se pare legal cum procedeaza cei de la Banca Romanesca sau Anpc-ul are rol de organ legislativ hotarand de la sine putere ca se pot majora marele fixe desi nu exista cadru legal pentru asa ceva.