avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate m.cristina

Activitate m.cristina

Buna ziua,
sunt consilier, grad asistent, treapta de salarizare III.
Pot avansa in treapta de salarizare? sau conform noii legi a salarizarii acest lucru nu mai este posibil?

Va rog, daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns la aceasta intrebare..
Buna ziua,
Doresc sa stiu, in urma promovarii examenului de promovare in clasa, de la referent asistent tr 3 la consilier asistent tr 3, daca salariul de incadrare va fii urmatorul:

705(salariul anterior promovarii)+ 5%=740 ron?
Daca se va aplica legea 330 de la 1.01.2011, salariile noi se vor calcula in fctie de grilele de salarizare aferente, adica ptr aceeasi functie de consilier asistent tr 3, cnf anexa III/1, salariul nou va fii de 1.8*705(sal minim)=1269 ron?
puteti va rog sa imi dati mai multe detalii in legatura cu cifrele mentionate?

stiu ca in anul 2009 se aplica procentul de 20% din salariul de baza cresterea, acum fiind de 5% conform legii salarizarii unitare nr.330. in conditiile acestea, ar fii mai bine sa astept noua lege a salarizarii si sa promovez in clasa anul viitor(poate se va reveni la procentul de 20 %)? adica din punct de vedere financiar, ca si incadrare, ar fii mai bine anul viitor?
Am inteles, multumesc pentru raspuns.

Exista un termen sau frecventa cu care se organizeaza promovarea in clasa a functionarilor publici? sau se poate promova oricand, odata ce detii diploma/adeverinta de licenta?
Ca urmare a absolvirii studiilor universitare de lunga durata, care va fi functia pe care voi fi promovata? in prezent sunt referent, grad profesional asistent, clasa III, treapta de salarizare 3.

a 2 a intrebare: cresterea de maxim 5% a salariului de baza se aplica pentru salariul de baza de la nivelul lunii dec 2009 pentru functia pe as promova, nu pt functia din care promovez nu?

Va multumesc
Buna ziua,
Va rog daca ma puteti ajuta cu informatii privind procedura de promovare in clasa.

Sunt referent asistent,treapta 3 de salarizare si doresc sa promovez in clasa 1, pe functia de consilier asistent, in urma absolvirii facultatii de Administratie Publica. Mentionez ca studiile sunt in specialitatea functiei.

Ceea ce stiu este ca trebuie sa adresez ordonatorului principal de credite (conducatorul institutiei) o cerere de insriere la examenul de promovare in clasa insotita de diploma de licenta.
ceea ce nu imi este clar este urmatorul aspect: trebuie sa fac, inainte de toate, catre departamentul de resurse umane o cerere pentru organizarea examenului de promovare in clasa?

Mai pe scurt, trebuie sa fac o cerere prin care solicit organizarea examenului, dupa care fac cerere de inscriere la acest examen (cerere insotita de diploma de licenta) sau trebuie sa astept sa se organizeze examenul din initiativa institutiei?

Va multumesc