avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1808 soluții astăzi
Forum Activitate RoseDanielle

Activitate RoseDanielle

Răspuns la discuția Problema proprietar apartament
Va multumesc mult oameni buni! M-ati mai scos din ceata.
Pentru ca e apartament cu ipoteca in favoarea statului prin programul prima casa, nu mai ramane decat sa asteptam sa scapam de acele rate si apoi sa ma treaca in acte cumva...Pana atunci eu pastrez toate chitantele care dovedesc ca am depus bani in contul apartamentului deschis la banca....in acest fel cred ca se poate dovedi ca am participat financiar la plata apartamentului..
Răspuns la discuția Problema proprietar apartament
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
El se grabeste foarte cu cumpararea acestui apartament, deja a semnat acel antecontract la notar in care eu nu figurez .Nu zic, a intrebat la banca si i-a zis ca trebuie o noua analiza ca sa ma treaca si pe mine, ca nu s-ar putea ca nu am vechime etc, etc si s-ar incetini foarte tare procesul de vanzare-cumparare. Am incredere in el, niciodata nu ne-a placut sa bagam partea materiala intre noi...dar picioarele trebuie sa fie infipte bine in pamant, nu? Si nu ma simt in siguranta, cine stie ce se poate intampla.
Poate totusi apoi sa ma treaca cumva in acte, dupa un timp, ca sa am macar o parte din drepturi ca ale lui? Exista asa ceva dpdv legal?
Răspuns la discuția Problema proprietar apartament
Multumesc. Am vorbit la banca, dar mi-au zis ca trebuie sa am vechime de min 1 an de munca fara intrerupere ca sa ma ia coplatitor. Ori eu am avut mai multe joburi cu ceva pauza intre ele, deci a zis ca nu poate sa ma ia .
Altfel se poate rezolva problema? Adica sa declar ceva undeva pe la notar, nu stiu unde, cum ca si eu platesc? Dupa ce ne casatorim eu am vreun drept in apartamentul acela? Ce poate sa faca el ca sa ma inzestreze si pe mine cu vreun titlu ceva? .
Multumiri in avans!
Buna ziua,
V-as ruga foarte frumos sa ma ajutati si pe mine cu un sfat competent pentru ca ma aflu intr-o dilema .
Sunt inca necasatorita si viitorul meu sot a dorit neaparat sa ne luam un apartament prin programul prima casa II (nu a vrut sa mai astepte pana facem nunta, deoarece ii era frica sa nu se intample ceva cu acest program). Am gasit un apartament cu 2 camere si a semnat deja antecontractul . Urmeaza treaba cu aprobarea de la banca. Banca a luat in considerare numai salariul lui, deoarece eu nu am vechimea in munca necesara. Precizez ca amandoi vom contribui la plata ratelor(pe 30 ani).
Treaba este ca nu m-a trecut si pe mine in antecontract, nici in documentele de la banca, deci eu nu figurez pe niciunde. Asta inseamna ca , chiar daca ne vom casatori sa zicem in max 1 an, eu nu am nici un drept in apartamentul acela? Chiar daca contribuim amandoi la plata ratelor la banca? Ma gandesc ca apartamentul practic nu e achitat inainte de casatorie....Ce trebuie sa fac ca sa ma simt mai in siguranta? Nu o sa ma treaca in contractul de vanzare cumparare, asta stiu sigur. Cum trebuie sa procedez?
Multumesc mult in avans.


Răspuns la discuția Titlul de proprietate
Multumesc pentru raspunsul promt. Deci am tot dreptul ca sa semnez impreuna cu el actul de vanzare-cumparare pentru a deveni coproprietari.
Răspuns la discuția Titlul de proprietate
Multumesc pt raspuns. Dar suta la suta sigur este ca noi nu ne vom casatori pana la semnarea actelor de proprietate ci peste un an sa zic. Actele de vanzare cumparare se vor semna in cel mult 2 luni. De asta stau ingrijorata.Ce pot sa fac ca sa ma pun la adapost? Sa insist sa ma trec pe titlul de proprietate al imobilului alaturi de el daca se poate sau se poate fac altceva? Practic el ia banii de la banca pe numele lui.Eu o sa contribui la plata ratelor lunare. Dar vreau sa fiu in siguranta. Eu de ex nu prea ma inteleg cu viitorul socru si nu pot sta linistita daca nu apare numele meu pe niciun act de proprietate, pentru ca la o adica ma poate da afara din casa chiar daca sunt sotie pt ca e bun dobandit inainte de casatorie.
Buna ziua. Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu o problema.
Eu si prietenul meu ( viitor sot) vrem sa ne luam un apartament prin programul prima casa. Dar contractul de credit cu banca il face prietenul meu pe numele lui, pentru ca el se incadreaza cu salariu si vechimea munca in barem, eu neavand vechimea necesara la locul de munca. Antecontractul de vanzare cumparare cu vanzatorul il face pe numele lui. Ce pot face eu in acest caz, pentru ca as dori sa fie bunul amandurora, sa avem acelasi drept asupra lui. Char daca ne casatorim in viitor, eu vreau sa fiu in siguranta, daca se intampla orice altceva sa nu risc sa fiu data afara din apartament. Se poate sa ne trecem inca de la inceput pe tiltul de proprietate amandoi in acelasi timp, chiar daca creditul prima casa cu banca il face doar pe numele lui?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.