avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate avatar899

Activitate avatar899

Am venit in Romania cu ideea sa fiu langa familia si prietenii de aici pentru nasterea acestui copil. Totul frumos pana vine vorba de actele pentru inregistrarea copilului si emiterea unui certificat de nastere... Cand am plecat din Romania eram casatorita. Intre timp (si pe teritoriul canadian) am divortat si am capatat cetatenie canadiana sub numele de fata (fapt reflectat in pasaport si TOATE actele canadiene, cartea de sanatate, de cetatean, etc.) Totusi in Romania auutoritatile doresc sa inregistreze noul nascut pe numele fostului sot "pentru ca dosarele lor nu sunt updatate"........ #-o

In vederea "recunoasterii" numelui prezent in pasaportul meu, ma trimit in 3 locuri in tara sa "supralegalizez" documentul de divort canadian... Cum va imaginati, ca si lauza cu un bebe nou, prospectul mi se pare absolut ridicol, si nu am idee de termenul in care trebuie sa fac lucrurile acestea.

Ce-as putea face sa imi usurez situatia? Cat sunt pe teritoriul romanesc, nu am nici un drept ca si cetatean canadian (dubla cetatenie romana si canadiana) si trebuie sa imi fac acte "romanesti" desi nu intentionez sa raman? Sunt obligata sa ii fac acte romanesti copilului nascut in Canada?

Pentru orice informatie, multumesc.