avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1871 soluții astăzi
Forum Activitate marian1972

Activitate marian1972

Asa e aveti dreptate, om vedea ce o iesi din toata nebunia asta, sper sa fie totul bine ce nu-mi place este ca am aflat ca fratele meu nu se simte prea bine si asta ma ingrijoreaza mult.
Oricum multumesc pt. raspunsuri
Aveti dreptate, dar daca varul nu vrea sa le raspunda la telefon sau la mesaje.....ce poata sa mai faca fratele meu impreuna cu familia lui.....deja din cate am inteles de la ei si de la mama au insistat destul, iar varul doar a promis ca se va vedea cu ai mei dar.....a ramas cu promisiunea....
Dar fratele meu nu a amenintat membrii familiei varului, pai si eu i-am zis fratelui sa depuna plangere cred ca acum nu mai are cum avand in vedere ca "grozavia" s-a petrecut in 3 iunie....iar el mi-a spus ca nu vrea sa faca rau nimanui....si dupa o luna pica"bomba" cum ca varul a depus plangere.....
Singurii martori ar fi familia lui (care am inteles ca poate fi contestata daca sunt pus ca martori) si banuiesc ca si acei baieti care il bateau pe fratele meu in momentul in care am ajuns eu acolo si probabil or fi auzit si vecinii scandal dar ei nu se baga pt. ca la varul meu acasa cam era scandal mai tot timpul din cauza fostului sot al verisoarei mele. Pai daca nu sunt probe suficiente inseamna ca nu se poate incepe nici ancheta nu? sau ma insel? De impacare....nu stiu ce sa zic din cate am inteles varul nu le-a mai dat nici un semn si nici ei nu au mai insistat.


r.gabi a scris:

Dvs.aveti martori care sa poata atesta ce s-a intamplat si care era implicarea fratelui dvs in acea altercatie ?


Dle Gabi, eu am fost dupa fratele meu impreuna cu cumnata si un vecin, pana am ajuns noi, fratele era deja cazut jos langa cutia de gaz il bateau 3 indivizi si era plin de sange. Ceea ce stiu e cand a plecat acasa de la el neputandu-l sa-l opresc, dupa ce s-a certat la telefon cu sora varului, cand l-a injurat aceasta am auzit si eu si cumnata-mea pt ca era telefonul pe speaker si deaceea s-a enervat fratele....facand prostia....

Tocmai am vorbit si cu fratele meu mai devreme( eu nu mai sunt in tara) si i-am trimis ce am vb cu dvs. si va multumesc inca odata pt. incurajari.
Nu, fratele nu i-a rupt poarta, acea poarte e deschisa non-stop, el initial s-a dus sa-i sperie si din cate am inteles de la frate a purtat o discutie cu varul de la poarta abia dupa ce la provocat a intrat si a vrut sa dea cu bata intr-un stalp de la veranda si atunci varul a facut un pas in fata si l-a atins.
Si da se vizitau intro vreme fff des si singurii martori care ar putea sa-i fie ar fi acei baieti care l-au batut pe fratele meu(in afara familiei care am inteles ca toti au depus declaratii) si ma gandesc ca ei fiind vinovati nu se baga (presupun si eu).
Pai varul nu stiu ce ar fi putut sa plateasca la spital pt ca nici macar nu a stat internat, i-au pus 2 copci si a venit acasa, a 2-a zi doar a fost cumnata la ei si a vb cu ei.
Nu am inteles treaba cu politistul, poate acesta sa nu trimita dosarul mai departe? Credeti ca ar putea vorbi fratele cu el sa-l intrebe daca e cazu sa mearga dosarul mai departe, avand in vedere ca sunt vecini si se intalnesc des? Dupa ce a fost fratele sa depuna declaratie, mi-a povestit cumnata ca l-a intrebat pe politai ce se intampla mai departe daca acesta nu-si retrage plangerea si acesta i-a spus ca el va incepe urmarirea penala, dupa care dosarul va merge la procuratura etc, mersul normal, sa-i fi spus atunci doar mersul lucrurilor? Si de ce credeti ca asa cum ati spus fratele meu ar fi fost inchis daca era ceva mai grav....presupun?
Va multumesc inca odata pt raspunsuri
Deci sa o iau cu inceputul, varul a plecat de urgenta la spital si i-au pus 2 copci si certificatul este de la medicul legist, nu stiu data eliberarii, dar avand in vedere ca plangerea a facuto dupa o luna......, si da este vinovat fratele ca a fost sub influenta alcoolului.
Ca martori varul are doar familia si inca niste baieti care il bateau pe fratele meu in momentul in care am ajuns dupa el acolo (nu-i cunosc, nici nu i-am vazut bine) si mama tatalui (a unchiului meu) lui vitreg, care a murit anul trecut, cu care intradevar e in proces pentru casa cu alte cuvinte sunt chiar dusmani si locuiesc in aceeasi curte. Datorii au cu siguranta, nu mai stiu la cine, ce si cum , pt. ca si fratele meu (adica soacra lui) i-au imprumutat cu bani de nenumarate ori.
La politie a fost deja fratele si a depus declaratie si politaiul a spus ca mai sta pana sa inceapa urmarirea penala in speranta ca poate se impaca cei doi, dar fratele (fiind si vecin cu politaiul) i-a spus ca nu a rezolvat nimic si daca e, poate incepe procedura de urmarire penala. Problema e ca fratele e acuzat si de violare de domiciliu aici ce pedeapsa ar fi? El a intrat doar in curtea lor, mentionez ca asa zisa poarta pe care o au nu se poate inchide sau incuia.....
Multumesc
nu este nici un general este soldat angajat si ca s-a dus pansat la servici cica gata au inceput sa-l ancheteze si sa-l bage la teste psihologice etc....
problema e ca si daca merge neanuntat nu e sigur ca il gaseste pe varul acasa, cineva din familie poate fi acasa, dar daca nu e el....ce folos....ca familia lui, daica matusa si surorile azi spun una , maine alta.....asa ca.....
Asa este aveti dreptate, problema este ca varul nu ii raspunde fratelui meu la telefon, pt. ca fratele meu vrea sa se intalneasca cu el sa discute si nu e bine nici sa mearga direct la varul acasa neanuntat. Varul lucreaza in armata si e destul de ocupat dar o ora intro zi ar fi putut sa-si faca timp, cum de altfel promisese ca il suna pe fratele meu cum a fost joia trecuta sa stea de vorba, ceea ce nu a facut. Cu avocatul cand ar fi bine sa vorbeasca fratele meu? Si ce ar putea pati fratele meu in cazul asta, aveti idee?
Va multumesc.
a avut 4 zile de ingrijiri medicale, pai fratele meu fff rar bea si inainte, acum nu mai bea deloc, mai ales ca a fost gasit cu diabet de tip 1 (cu insulina). Ei au fost au vorbit cu familia, fratele si-a cerut iertare si-a recunoscut vina etc, iar mama le-a spus ca o sa fie "atenta" cu ei, itotdeauna i-a ajutat cu bani, dar varul a spus lasa ca va sun joi (asta trebuia sa fie saptamana trecuta) sa ne intalnim toti si sa vorbim, ei bine nu a sunat, a sunat pana la urma mama de a vorbit cu matusa si numai bine ca era si varul prin zona, ca el nu a vrut sa raspunda la telefon. Si mama cand i-a spus ca o sa fie atenta cu ei varul i-a spus ca nu are nevoie de banii ei si cand a vorbit la telefon i-a spus ca, ca sa-l ierte il costa 2500 de euro.....e....cam prea de tot.
Ceea ce ma ingrijoreaza si mai tare este fratele meu cu boala lui, pentru ca am inteles ca daca nu-si administreaza insulina asa cum i-a spus dr. intrun an de zile se poate "duce", a aflat lucrul asta miercuri, iar cumnata mi-a spus ca nu mai vrea sa-si administreze insulina, ca nu mai vrea sa faca probleme familiei, mai bine "pleaca" si....gata, gandeste atat de negativ de cand s-a intamplat toate lucrurile astea si mai ales de cand i s-a depistat boala, de nici nu mai stim cum sa-l ajutam :(