avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate aurora9

Activitate aurora9

Va multumesc foarte mult pentru sprijinul acordat!
Am mers inca o data la casa de pensii si am depus cererea respectiva. Cred ca nu am stiut eu cum sa explic cand am fost prima oara.
Iar acum as indrazni sa va intreb si legat de tatal meu.

A lucrat in grupa a II-a de munca timp de 26 de ani 5 luni si 19 zile, stagiu mentionat si in decizia privind acordarea pensiei pentru munca depusa si limita de varsta, emisa la data de 19.09.2008 si avand drepturile stabilite incepand cu data de 01.06.2008.

Mentionez ca in decizia respectiva, la puncete realizate, este se specifica " cu Sp. V. in perioada 03.1970 - 03. 1992 si ca in carnetul de munca este inscris ca " in perioada 11.10.1979 - 31.12.1979 a lucrat in locul de munca prevazut la poz. 6.23 din ord. 210/1977, incadrandu-se in grupa a II-a de munca cu 92%, in total de 2 luni si 14 zile" si ca " in perioadele 26.10.1970 - 01.03.1971, 14.12.1978 - 9.10.1979, 07.07.1980 - 17.07.1998, a lucrat in conditii deosebite gr. a II-a de munca cf. ord. 50/90 - anexa 2 pct. 38 a DL 68/90 in procent 100%".
Si iarasi, mentionez ca tatal meu nu stie daca i s-au aplicat sporurile la calcularea pensiei sale si nu stie cum ar trebui sa procedeze daca nu s-au aplicat sporurile si sa i se aplice si grupa de munca.
Va multumesc foarte mult!
Nu reusesc sa gasesc cererea respectiva cu ajutorul link-ului postat in ultimul Dumneavoastra raspuns.
Am gasit ceva legat de recalcularea pensiei insa din cate imi dau eu seama socrului meu i s-a recalculat deja pensia( in 2005). In plus nu este mentionat nicaieri despre O.U.G. 100/2008 sau de pensie de urmas.
Am incercat sa fac o cerere electronica la casa de pensii de care apartinem insa cu ajutorul internetului nu am gasit nimic legat de aceasta pe pagina web a casei de pensii respective.
Am mers la casa de pensii insa mi-au spus ca nu la ei pot face aceasta cerere ci la judecatorie.
Iar la judecatorie mi-au spus sa cumpar o cerere tip de la xerox insa cred ca in cererea respectiva nu este mentionat nicaieri despre O.U.G. 100/2008, in schimb apar legile si Hotararile Guvernamentale mentionate in ultima decizie( cea de recalculare) a socrului.

Rugamintea mea este sa sa imi explicati inca o data unde gasesc aceasta cerere sau sa imi dati alte link-uri.
Va multumesc!
Socrul meu a iesit la pensie pentru munca depusa si limita de varsta, cu vechime integrala in baza legii nr. 3/1977, incepand cu 1 septembrie 1993 si in decizia de pensionare sunt trecuti ca ani de vechime in grupa a II-a de munca: 23 de ani, 7 luni si 20 de zile.
Intr-o alta decizie, emisa ulterior, in 2005, privind recalcularea pensiei din sistemul public, in conformitate cu prevederile OUG nr. 4/2005, aprobata prin legea nr. 78/2005, coroborate cu prevederile HG 1550/2004 si ale HG 733/2005, s-au stabilit drepturile recalculate, cu mentiunea ca plata drepturilor se va face conform prevederilor HG 733/2005 incepand cu data de 1.09.2005.
Mentionez ca in aceasta ultima decizie nu se fac referiri la anii de vechime in grupa a II-a de munca.
Socrul meu s-a pensionat in 1993.
Buna ziua!
Legat de faptul ca persoanele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupele I si II de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, beneficiaza de un numar suplimentar de puncte la calcularea pensiei incepand cu 1 octombrie 2008, as dori sa stiu daca soacra mea care beneficiaza de pensie de urmas ar putea sa solicite recalcularea si acordarea drepturilor banesti din urma pentru socrul meu care a decedat in urma cu 4 ani.
Răspuns la discuția concediul prenatal
Am citit tot pe acest site ca o persoana a pierdut dreptul de a-i fi platit concediul din cauza ca a nascut cu 2 saptamani mai tarziu
legat de concediul prenatal, cine il plateste in cazul in care este vorba de o angajata la firma privata?
am vazut postate pe site raspunsuri insa nu stiu daca mai sunt valabile, cu schimbarile din ultimul timp.
si ce riscuri presupune in situatia in care nasterea are loc mai tarziu sau mai devreme?