avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate biancapop

Activitate biancapop

Răspuns la discuția PENSIE ALIMENTARA
hotararea de divort se poate ataca in termen de 30 zile, depinde ce scrie in sentinta, pana nu este definitiva si pana nu se transmite institutiei unde lucreaza fostul sot, nu veti primi nimic
Răspuns la discuția PENSIE ALIMENTARA
din momentul in care hotararea este definitiva si irevocabila vei primi pensia alimentara, daca ai spus ca s a pus poprire pe salariul fostului sot, din momentul in care este definitaiva hotararea institutia la care este angajat,este obligata sa trimita bani in contul Dvs
deci, reclamanta a facut contestatie la executare la judecatorie, unde a castigat, apoi am facut apel la tribunal unde sa respins
dupa hotararea de divort unde sa decis 33% pensie alim din venit fara a se lua in considerare norma de hrana pe care o detine ca si politist, apoi reclamanta a deschis un nou proces prin care solicita sa se retina si din norma de hrana , unde cum v am spus a castigat iar apoi am depus apel la tribunal unde mi s a respins cererea

a fost contestatie la executare
credeti ca mai avem vreo sansa, pana acum a reusit sa obtina si cheltuieli de judecata, un alt proces pierdut ar costa si mai mult, ast parerea dvs multumesc
credeti ca este posibil sa fi influentiat instantele de judecata pe alte cai, decat procesul, chiar nu stim ce sa mai credem, in plus de asta am avut o sentinta de la tribunalul alba prin care s a respins contestatia la executare si pe care am anexat o la dosar, dar banuiesc ca nu a fost luata in considerare din moment ce apelul a fost respins
Da dar problema este ca toate instantele tin cu reclamanta care are in intretinere copii, si in plus pana acum toate completele de judecata au fost formate doar din judecatori femei care sun subiective, inca nu am primit hotararea , procesul a fost acum 2 sapt.
Prietenul meu a fost dat in judecata de fosta sotie pentru marirea pensiei alimentare, pentru faptul ca bani de hrana de care acesta beneficia in calitate de politist nu au fost luati in considerare in calculul pensiei alimentare , in prima instanta a pierdut procesul la judecatorie , deoarece instanta a hotarat ca este un venit permanent, si intra in claculul la stabilirea pensiei de intretinere, iar titlul executoriu in care se mentioneaza venitul net realizat se refera la toate veniturile inclusiv norma de hrana,cu toate ca este un venit strict personal, norma de hrana se acorda in natura personalului incadrat potrivit ordonantei 26/1994, de asemenea potrivit disp art 409 cod proced civila indemnizatiile cu destinatie speciala cum este cazul de fata nu pot fi urmarite pt nici un fel de datorii.A fost depus apel la tribunal si in prima infatisare a fost respins. Rugamintea mea este daca ne puteti ajuta, chiar nu se mai poate face nimic, sau unde ar trebui sa apelam mai departe.