avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1074 soluții astăzi
Forum Activitate bicuta408

Activitate bicuta408

Răspuns la discuția Acte de Ingrijirie batrani
Contractul este facut intre tata si bunici prin notariat cu clauza de intretinere si ingrijire pe timpul vietii , si cheltuieli de inmormantare si dupa inmormantare . Tata a avut grija de ei pe parcursul a sapte ani , precum cheltuieli de inmormantare , praznice etc . Acest contract nu poate fi anulat pentru nerespectare sau contestat . Nu este vorba de doua , trei luni - sunt 7 ani in care a stat cu ei, a vut grija lor.
Bunica a fost imobilizata la pat timp de 5 ani iar bunicul in ultimii doi ani nu mai iesea din casa deloc .
Tatal meu a facut acte pentru ingrijire a parintilor , cheltuieli de inmormantare etc . Parintii au mai trait 5 ani bunica (imobilizata la pat) su bunicul inca 2 doi ani dupa bunica. In total tata a stat cu ei 7 ani de zile . La sase luni dupa decesul bunicului , fratele sau isi cere drepturile de mostenire iar el ar dori sa cedeze desi eu nu cred ca ar trebui tinand cont ca in cei sapte ani de zile 'fratele ' nu dorit sa stie de ei . Ce sfat imi puteti da ?
Va multumesc..da hotararea de divort este definitiva .
Mi-ati dat o veste buna..ma pregatesc sa cumpar biletele pentru Disney...=D>
Buna ziua,sunti divortata din 2006 iar fetita de 6 ani imi este data in custodie.Tatal nu participa in mod direct la cresterea ei..nu mi-a platit pensia alimentara niciodata si nu contribuie cu nimic la cresterea ei...nu asta e subiectul insa nu am nevoie de nimic din partea lui copilul o duce bine ..
As dori sa duc fetita la disneyland anul acesta...tatal ei nu este in tara ..e plecat in Spania si chiar dak ar fi imi spune ca e complicat ...nu vreau sa plec peste hotare cu copilul doresc sa mergem in vacanta de vara atat. Iam promis si isi doreste fff mult sa mearga la disney...si am pus bani deoparte pentru vacanta de doi ani ..
Pot pleca cu copilul chiar si fara acordul lui?

Va multumesc!