Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Calatorie cu fetita in strainatate..pot face copilului ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Calatorie cu fetita in strainatate..pot face copilului pasaport chiar dak tatal nu este in tara?

Buna ziua,sunti divortata din 2006 iar fetita de 6 ani imi este data in custodie.Tatal nu participa in mod direct la cresterea ei..nu mi-a platit pensia alimentara niciodata si nu contribuie cu nimic la cresterea ei...nu asta e subiectul insa nu am nevoie de nimic din partea lui copilul o duce bine ..
As dori sa duc fetita la disneyland anul acesta...tatal ei nu este in tara ..e plecat in Spania si chiar dak ar fi imi spune ca e complicat ...nu vreau sa plec peste hotare cu copilul doresc sa mergem in vacanta de vara atat. Iam promis si isi doreste fff mult sa mearga la disney...si am pus bani deoparte pentru vacanta de doi ani ..
Pot pleca cu copilul chiar si fara acordul lui?

Va multumesc!
Daca aveti o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila prin care vi se incredinteaza copilul puteti pleca in starinatate fara acordul tatalui.
Va multumesc..da hotararea de divort este definitiva .
Mi-ati dat o veste buna..ma pregatesc sa cumpar biletele pentru Disney...=D>
:thumbup:
Aveti grija sa o aveti cu dvs cand iesiti din tara ... :) este posibil sa v-o ceara politia de frontiera :)