avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate sinit

Activitate sinit

Răspuns la discuția asociatie de locatari problema
Buna ziua,
multumesc frumos pentru raspuns m-a ajutat forte mult sa lamuresc unele lucruri. Sper sa gasesc intelegere si al ceilalti propietari din bloc pentru a putea urma pasii enumerati de dumneavoastra.
Mai am doar doua intrebari, ce pot face daca administratorul nu ne elibereaza chitanta separat pe suma de la reesalonare, s-a intamplat acest lucru si anul trecut, am platait dar nu am primit chitanta separat si, din experienta dumneavoastra care ar fi metoda cea mai corecta de calcul a reesalonarii pe apartamente. Eu sunt in situatia in care nu am avut restanta niciodata, dar am un apartament din categoria celor cu suprafata cea mai mare din bloc si de asemenea si cele mai multe persoane trecute la intretinere. Anul trecut am platit suma cea mai mare dintre toti colocatarii cu toate ca nu am generat aceste pagube am fost de acord cu asta numai pentru a iesi la lumina, crede-ti ca s-a calculat corect asa, dupa suprafata si numar de persoane, fara a se tine cont de restantieri, pe motiv ca nu au actele de la fostul administartor.
Multumesc frumos si va doresc o zi buna.
Răspuns la discuția legalitate
Multumesc pentru informatie, eu inteleg ce spuneti dumneavoastra numai ca exista persoane in blocul meu care si-au instalat centrale fara a cere aprobarea vecinilor, este cazul apartamentului de deasupra mea iar eu nu i-am dat nici o aprobare, dar de fapt nici macar nu a intrebat. La asta ma refer atunci cand spun ca s-au debransat ilegal si pentru ca traim in Romania exista multe astfel de cazuri din pacate.
S-a ajuns in situatia in care 7 propietari de apartamente care au centrala inceraca sa-i convinga pe ceilalti 20 sa-si instaleze centrala numai pentru a nu plati cota de 30% din factura RADET. Argumentul lor este ca daca ne debransam toti RADET-ul nu va mai avea cum sa-si recupereze paguba de aproape 2 miliarde pe care o are asociatia noastra. La fel si faptul ca daca nu ne constituim in asociatei de propietari nu ne da in judecata nici un furnizor si se continua cu acesta stare in care in 2010 noi suntem doar asociatie de locatari
Multumesc frumos si sper sa ma ajutati cu un raspuns pentru ca sunt in situatia unui propietar care nu a fost nici o luna dator dar care accepta sa plateasca reesalonari si tot felul de alte sume pe care de fapt nu le-a creeat dar o sa le plateasca pentru a reusi sa iasa la lumina situatia asta.
Multumesc inca o data si o zi cat mai buna.
Discuție legalitate
buna ziua,
revin cu o alta intrebare, unde ar trebui facuta o cerere pentru verificarea legalitatii instalarii centralelor de apartament, exista multi care s-au scos de la plata facturii radet, pe motiv ca au centrala, dar acestia nu au parcurs toti pasii debransarii, nu au cerut aprobare de la vecini de exemplu. Poate fi considerat acest lucru ca o ilegaliate in instalare.
Multumesc, zi buna
buna ziua,
cum am putea sa rezolvam problema intr-un bloc in care nu exista asociatie de propietari, in care avem datorii mari la Radet, o data din cauza unor restantieri si a doua oara din cauza a doi administratori care nu au achitat facturile chiar daca au incasat. De la un administartor s-au analizat actele si un expert a stabilit "paguba", de la celalalt nu avem actele asa incat nu putem decat sa presupunem care este lipsa. In bloc este sistata furnizarea de caldura si apa calda.
Actualul administrator este doar contabil iar actualul presedinte si cenzor sunt de fapt in functie de pe timpul fostilor administratori, asa incat nu se poate rezolva ceva pe plan intern.