avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate raria

Activitate raria

Multumesc pentru raspuns.
Poate ma va ajuta in urmatoarea notificare pe care o voi face la banca.
Numai ca ceea ce am scris referitor la modul de calcul imi este impus de banca. In contractul initial nu aveam nici un indice de referinta si nici nu aveam vreun mod de calcul al dobanzii, fapt pt care am reclamat acest lucru (bineinteles dupa ce am semnat contractul si am luat banii). Poate se va spune ca am gresit, nu imi pasa, dar cand ai nevoie de bani pt ceva nu stiu cat poti negocia cu banca referitor la contract. Poate doar sa mergi la mai multe banci si sa vezi care din oferte e pe placul tau. La momentul acela m-a interesat doar cine imi dadea mai repede banii.
Probabil ca daca nu ma inteleg cu ei voi schimba banca facand o refinantare, asta dupa ce ma voi convinge ca merita si nu ma vor innebunii noile comisioane de acordare credit.
Multumesc inca o data.
Si inca ceva. Legea se aplica din data de 21 iunie. Asta inseamna ca se vor recalcula dobanzile din acea zi sau dupa 19 septembrie data limita pentru informare clienti asupra noilor conditii?
Multumesc pentru raspuns dar iti dai seama ca nu ma multumeste. Daca ai putea sa imi spui unde as putea gasi ceva, o lege, un articol, o directiva, nu stiu, orice, care sa demonstreze ca se poate folosi aceasta metoda de calcul.
Petru ca atunci bancile ar putea, de ex., sa calculeze euribor la 12 luni care este mai mare si sa il actualizeze in fiecare luna, pentru ca asa cum spui tu este corect.
De acord!
Dar unde scrie!
Buna ziua!
Am facut o notificare la banca in termenul legal pentru ca intr-un articol din AA in care sunt informata de modul de calcul al dobanzii mi se spune ceva de genul marja+eurobor6M euribor care se actualizeaza de 4 ori pe an.
Mi s-a raspuns ca euriborul este un un indice care se stabileste zilnic si prin urmare daca acest indice variaza zilnic si nu la 6 luni nu exista nici o contradictie in calcularea la fiecare 3 luni a dobanzii la credit prin actualizarea indicelui 6M.
Nu am gasit pe net nici o lege care sa imi spuna ca Euribor 6M se calculeaxa de 2 ori pe an dar asta nu inseamna ca nu exista ceva.
Ma puteti ajuta cu un raspuns in acest sens?
Va multumesc.
Discuție OUG 50
Buna ziua!
Am facut o notificare la banca in termenul legal pentru ca intr-un articol din AA in care sunt informata de modul de calcul al dobanzii mi se spune ceva de genul marja+eurobor6M euribor care se actualizeaza de 4 ori pe an.
Mi s-a raspuns ca euriborul este un un indice care se stabileste zilnic si prin urmare daca acest indice variaza zilnic si nu la 6 luni nu exista nici o contradictie in calcularea la fiecare 3 luni a dobanzii la credit prin actualizarea indicelui 6M.
Nu am gasit pe net nici o lege care sa imi spuna ca Euribor 6M se calculeaxa de 2 ori pe an dar asta nu inseamna ca nu exista ceva.
Ma puteti ajuta cu un raspuns in acest sens?
Va multumesc.