avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Activitate andra.2010

Activitate andra.2010

Răspuns la discuția Drept de proprietate
Multumesc pentru raspuns
:pleasantry:Buna ziua,
Am avut o proprietate, iar pe vremea comunismului ne-a luat o parte din ea si au construit blocuri.Pe ce a ramas am construit o casa iar drumul de acces este chiar pe langa blocuri,este o distanta de 4-5 m din poarta pana in bloc. De vreo 4 ani am probleme cu vecinii ( arunca mizerie, mi-au otravit 5 caini pana acum, vorbesc urat,cheama politia la orice sarbatoare,daca dam drumul putin la muzica...etc) , am fost la primarie si am cerut o autorizatie de gard, pe care am si primit-o iar acum m-am apucat sa fac gard si discutiile sunt si mai mari, deoarece cei de la primarie nu stiu de unde pot face gardul de la un metru de langa bloc sau la doi metri. Cei din bloc sustin ca este dreptul lor sa aiba 2.5 m langa bloc unde vor sa isi faca si garaj cu toate ca eu stiu ca proprietatea unui bloc este pe amprenta blocului. Specific aici ca este vorba de terenul din spatele blocului pe care eu am contruita casa. Vecinul meu care avem aceleasi terenuri si n-i s-au luat pe vremea comunismului, a dat primaria in judecata si a castigat terenul pana in bloc, adica la un metru de bloc , chiar si o parte din parcarea acestuia, normal nu ar fi ca si eu sa fiu pus in drept la fel ca el, chiar daca nu am deschis proces?
As dori sa stiu de unde pot face acel gard,de la ce distanta de bloc si prin ce sa pot dovedi ca acel drum este tot proprietatea mea .

Multumesc
Multumesc pentru raspuns, dar mai am o intrebare. Ar putea sa faca act de vanzare cumparare intre el si fata sotiei lui si daca da am putea ataca aceasta act?
Buna ziua, cand eram mic mama a murit iar noi ( pt ca mai am un frate) am ramas cu tata, dupa cativa ani s-a recasatorit cu o femeie care are si ea o fata din alta casatorie pe care nu a adoptat-o. Acum eu si fratele meu suntem casatoriti si am plecat amandoi de acasa, iar in apartamentul care locuiam (si care este cumparat de mama si tatal nostru ,inainte de a deceda mama) a ramas tatal cu acea femeie si fica ei. Ne-am gandit daca avem si noi dreptul la apartamentul respectiv si daca putem cere acest lucru cat tata traieste. Ne gandim ca este posibil sa fi trecut apartamentul pe numele ei sau prin vanzare-cumparare, ar avea dreptul sa faca acest lucru fara sa ne intrebe si pe noi? Astept un raspuns .Multumesc