avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Activitate mirceaiz

Activitate mirceaiz

Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
:O"Avocatul stagiar care a exercitat cel putin un mandat de parlamentar, primar, viceprimar, presedinte de consiliu judetean sau vicepresedinte de consiliu judetean, dobandeste la cerere calitatea de avocat definitiv"
#-o#-o#-o
Buna ziua!
A fost trimisa la promulgare noua lege privind organizarea si exercitarea profesiei de avocat (vedeti site-ul camerei Deputatilor). Nu se va putea intra in profesie decat in urma sustinerii examenului de admitere, iar la dispozitii tranzitorii se arata ca prevederile noii legi se aplica si examenelor AFLATE IN DESFASURARE. Interesant, nu? Incepem sa intelegem de ce la Bucuresti se trage de timp si nu se organizeaza saptamanal interviurile pentru cei care au solicitat primirea in profesie cu scutire de examen (in conditiile in care Consiliul a decis sa se organizeze saptamanal interviurile, nu eu si nici dvs.).
Stimati colegi, dintre aceia care au sustinut interviul pana acum, a primit cineva raspunsul?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
S-a afisat la Cluj!!!! Bafta!!!!
Buna ziua!
Puteti calcula dvs. data orientativa, tinand cont de faptul ca in fiecare saptamana sunt chemati 20 de solicitanti (vedeti tabelul cu solicitantii).
Interviul este in cadrul unei sedinte extraordinare a Consiliului, si avand in vedere ca lucreaza valabil in prezenta a doua treimi din membrii sai, inseamna ca sunt prezenti cel putin 10 consilieri.
Intrebarile sunt doar din legislatia specifica. Va recomand sa cititi cu atentie legea, statutul, codul deontologic si statutul CAA si regulamentul UNBR. Va vor intreba de ex. care sunt atributiile congresului avocatilor, consiliului UNBR, a filialelor CAA, care sunt departamentele UNBR...
Succes!
Buna seara... au fost trei serii pana acum: pe 7 octombrie (lista afisata pe site-ul baroului), pe 14 si pe 21 (au fost anuntati telefonic si prin scrisoare recomandata - stiu asta pentru ca intamplator am colegi in toate seriile de pana acum). Teoretic, acum ar trebui sa intre solicitantii de la 61 la 80. Ca si dvs dl Stefan, pana acum nu m-a anuntat nimeni din barou de nimic....
Răspuns la discuția interviu admitere cu scutire
Stimate coleg, pe semne ca inca nu s-a terminat interviul......:duh: