avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1747 soluții astăzi
Forum Activitate TomS

Activitate TomS

Răspuns la discuția Avarie instalatie comuna la bloc
Locuieste la et6/7. Stiu ca problema e la partea comuna conform constatarii pe care si-a facut-o singur cu un instalator. Problema e ca nu intelege legea considerand ca a repara sau a permite repararea instalatiei este o favoare pe care o face celor inundati, nu o datorie pe care o are. Am si asigurare facultativa care m-a despagubit pentru pagube atunci cand au aparut, dar nu o va face si a 2-a oara pentru acelasi motiv, ceea ce e normal. Cat de legal ar fi un by-pass? Voi incerca sa-i prezint legea, tot ce mi-ati scris mai sus. Multumesc.
De cateva luni instalatia comuna in dreptul unui apartament inunda constant 2 etaje imediat inferioare. Posibil ca structura de rezistenta sa fie afectata. Proprietarul apartamentului respectiv a respins toate solutiile de reparare. Administratia nu se implica. Am citit legea 230-06/07/2007, art III.15, dar asociatia nu face nimic in acest sens insistand pe o intelegere amiabila care pare ca nu se va realiza. Sunt afectat, ce pot face? Cum poate fi determinat, pe cale legala, respectivul sa remedieze singur problema sau sa permita accesul la instalatie? I se pot imputa daune?
Multumesc.