Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Avarie instalatie comuna la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Avarie instalatie comuna la bloc

De cateva luni instalatia comuna in dreptul unui apartament inunda constant 2 etaje imediat inferioare. Posibil ca structura de rezistenta sa fie afectata. Proprietarul apartamentului respectiv a respins toate solutiile de reparare. Administratia nu se implica. Am citit legea 230-06/07/2007, art III.15, dar asociatia nu face nimic in acest sens insistand pe o intelegere amiabila care pare ca nu se va realiza. Sunt afectat, ce pot face? Cum poate fi determinat, pe cale legala, respectivul sa remedieze singur problema sau sa permita accesul la instalatie? I se pot imputa daune?
Multumesc.
introduceti o actiune in instanta- obligatie de a face in sensul permiterii efectuarii de reparatii- va fi necesara efectuarea unei expertize si va dura suficient de mult timp incat sa inunde tot blocul...asta e justitia noastra
avocat Cristina Popescu
Art 15 din L nr 230/2007 Cu un preaviz de 5 zile,proprietarul este obligat sa accepte accesul in apartamentul sau in spatiul sau al unui delegat al asociatiei,
atunci cand este necesar sa se inspecteze,sa se repare ori sa se inlocuiasca elemente din proprietatea comuna,la care se poate avea acces numai din respectivul apartament sau spatiu
Fac exceptie cazurile de urgenta,cand accesul se poate face fara preaviz

In situatia in care apreciati dezinteres/refuz din partea presedintelui ,pentru a se implica concret in solutionare,pentru rezolvarea problemei puteti comunica oficial asociatia ,ca la data x ,cu scopul remedierii defectiunii va asumati responsbilitatea sa aduceti persoana calificata , solicitand si prezenta organului de proximitate.
Pe viitor ,pentru a va asigura recuperarea prejudiciilor cauzate de astfel de situatii ,se impune sa incheiati asigurare facultativa de apartament
in mod normal cheltuielile de reparatii le suporta asociatia ( adica toti proprietari), daca proprietarul nu va permite accesul legea 230 spune astfel Art. 18
In cazurile in care, in cladirile de locuinte, unul dintre proprietari sau chiriasi impiedica, cu buna-stiinta si sub orice forma, folosirea normala a cladirii de locuit, creand prejudicii celorlalti proprietari sau chiriasi, dupa caz, proprietarii sau reprezentantul legal al acestora pot solicita instantei sa hotarasca masurile pentru folosirea normala a cladirii, precum si plata daunelor.
Solutionarea prin instanta poate dura,in toate ciclurile procesuale,ani,perioada in care defectiunile pot cauza prejudicii apreciabile
Primordial,in astfel de situatii ,se impun identificarea cauzelor si indepartarea acestora.ulterior putand fi demarate demersuri in instanta pentru recuperare prejudicii
De unde stiti ca este partea comuna, daca nu se permite accesul in apartament?

Exista o lege care spune in ce condittii se poate intra in acel apartament. Daca presedintele si administratorul nu se implica, atunci schimbati-i cu altii care sa se implice, doar n-o sa stati sa plangeti pe langa usa vecinului cu pricina ani de zile!

La ce etaj locuieste el si cate etaje mai are deasupra? Se poate face un by-pass la instalatia comuna, ocolindu-l si lasandu-l fara apa pe vecinul buclucas, dar pentru asta va trebuie o conducere care se implica. Daca in cauza, inundate, ar fi apartamentele lor, s-ar implica?