avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1826 soluții astăzi
Forum Activitate codrutamanafu

Activitate codrutamanafu

Am cumparat o mansarda in Sibiu.Am platit-o la cheie si am primit-o la negru-adica nici macar cu utilitati.Cu gazul si cu curentul am rezolvat-o, dar cu apa NU.Desi in antecontractul initial dintre antreprenor si asociatia blocului exista stipulata racordarea la utilitati, vecinul de sub mine imi cere 1.500 ron pentru a avea accesul in rapitul lui pt. a ma putea racorda la reteaua de apa.Alti vecini de la mansarda au fost mai norocosi-nu au platit nimic, altii au fost refuzati si cu 1.700 lei.Cum e corect si ce drepturi am?Mentionez ca si in extrasul de carte funciara am trecuta cota comuna indiviza.
"Racordarea la apa si gaz metan se va face de la bransamentul aflat la ultimul nivel al scarii de bloc(et.4),prin prelungirea acestuia, fara afectarea debitului la apartamentele existente, prin lucrari specifice."
"Mentionam faptul ca ne dam consi,tamintul pentru racordarea noilor apartamente la utilitati(apa, canalizare, gaz metan, energie electrica, etc.)care vor fi facute pe cheltuiala d-lui Roman(antreprenorul), fara alte formalitati din partea noastra si nu avem nici un fel de pretentii"
Dar antreprenorul nu a finalizat lucrarea si toate racordarile le suportam noi,cumparatorii mansardelor.In concluzie: vecinul de sub mine poate refuza racordarea?