avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1311 soluții astăzi
Forum Activitate titi.udrescu

Activitate titi.udrescu

Răspuns la discuția perioada de debut
Da, in luna Octombrie anul 2009, am sustinut un concurs de recrutare pentru ocuparea functiei de consilier debutant dar pe un post temporar vacant, de aceea am fost incadrat cu contract pe perioada determinata. In anul 2010 luna aprilie au fost scoase la concurs posturi vacante pe perioada nedeterminata unde am participat si eu unde am promovat. Intrebarea mea este de ce perioada din octombrie 2009 si pana in aprilie 2010 nu se ia in calcul la perioada de debut? Stiu ca perioada de debut este de 1 an,ok,dar acum practic de ce sunt nevoit sa incep din nou perioada de debut din luna aprilie 2010 si nu pot sa continui din octombrie 2009?
In luna Octombrie anul 2009 m-am angajat in cadrul unei institutii publice pe functia de consilier debutant cu contract de munca pe perioada determinata de 2 ani (in locul unei mamici). In anul 2010, luna aprilie am sustinut in cadrul aceleeasi institutii un concurs pe care l-am promovat si incadrarea mea sa transformat pe perioada nedeterminata. Mentionez ca nu am vechime in specialitatea studiilor si stiu ca perioada de debut este de un an. Intrebare: De ce perioada din octombrie 2009 pana in aprilie 2010 nu se ia in calcul la perioada de debut, mi-au spus de la resurse umane ca trebuie sa o iau de la inceput din luna aprilie 2010.