avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate raul_p

Activitate raul_p

Discuție AMENDA OPC
In fapt, am fost sanctionat pentru ca un client mi-a facut o plangere cum ca i-am vandut un produs second-hand (mentionez ca eu nu sunt autorizat sa vand produse second hand, activitatea principala a firmei este comert cu piese si accesorii auto import noi !!). In data de 1.07.2010 am fost invitat la sediul CJPC unde am prezentat actele din care reiese ca produsul a fost achizitionat legal de firma cu factura si aviz de insotire de la partenerul Unix Auto. Acolo comisarul Morariu Nicolae mi-a dat sa citesc plangerea facuta de client in care el se plangea ca produsul este second-hand si mi-a spus ca daca am adus acele acte eu ca firma sunt in regula, urmand sa anunte clientul ca plangerea sa nu este justificativa. Mentionez ca la dosar este anexat si bonul fiscal emis de societate, pe care impreuna cu plangerea facuta de client rog instanta sa ceara CJPC-ului sa le depuna la dosar.
Dupa aproximativ 2 luni, mai exact pe data de 27.08.2010 am primit prin posta procesul verbal mai sus mentionat cu amenda de 5000 lei, fapt pe care nu il inteleg.Am fost la Opc si am discutat cu comisarul care s-a ocupat de caz si mi-a spus ca am fost amendat ca produsul era reconditionat si nu avea o eticheta care sa dovedeasca lucrul acesta. Faptul ca produsul a fost reconditionat era cunoscut de client, el alegand cumpararea acestuia , deoarece pretul era jumatate fata de unul original, el a contestat doar faptul ca era second-hand.Clientul a reclamat ceva si am fost amendat pentru altceva dupa 2 luni fara sa am nici un control in prealabil !!!!
am un magazin pe o strada cu sens unic, unde parcarea e legala doar pe sensul de mers adica pe dreapta, magazinul meu e pe stanga si normal ca atunci cand am mai multa marfa de adus parchez pe trotuarul din fata magazinului, doar pana descarc marfa. Politia comunitara m-a prins pana acum de 3 ori si de fiecare data mi s-a aplicat amenda, niciodata nu au avut bunul simt sa intelega situatia,si drept dovada cand m-au prins a 3 -a oara (parca iesisera din pamant, nu a durat mai mult de 5 min stationarea) m-am cam energvat si le-am adresat niscaiva injuraturi, apoi sub amenintarea lor ca daca nu le dau buletinul imi pun catusele si ma duc la sectie, le-am dat buletinul si bineinteles ca au venit si amenzile, 2 la numar, una pt parcare si alta pentru injurii aduse organului......cum sa fac si ce sanse am sa le contest ?? VA ROG UN RASPUNS CAT MAI URGENT