Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... politia comunitara - amenda parcare (strada cu sens ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

politia comunitara - amenda parcare (strada cu sens unic)

am un magazin pe o strada cu sens unic, unde parcarea e legala doar pe sensul de mers adica pe dreapta, magazinul meu e pe stanga si normal ca atunci cand am mai multa marfa de adus parchez pe trotuarul din fata magazinului, doar pana descarc marfa. Politia comunitara m-a prins pana acum de 3 ori si de fiecare data mi s-a aplicat amenda, niciodata nu au avut bunul simt sa intelega situatia,si drept dovada cand m-au prins a 3 -a oara (parca iesisera din pamant, nu a durat mai mult de 5 min stationarea) m-am cam energvat si le-am adresat niscaiva injuraturi, apoi sub amenintarea lor ca daca nu le dau buletinul imi pun catusele si ma duc la sectie, le-am dat buletinul si bineinteles ca au venit si amenzile, 2 la numar, una pt parcare si alta pentru injurii aduse organului......cum sa fac si ce sanse am sa le contest ?? VA ROG UN RASPUNS CAT MAI URGENT
Nu aveti sanse pentru ca astfel cum recunoasteti chiar dvs,le-ati comis.
Pe de alta parte in termen de 15 zile de la primirea procesului verbal ,aveti posibilitatea sa depuneti contestatii impotriva proceselor verbale la instanta competenta teritorial locului constatarii lor
Art. 63 alin. 2 din Codul Rutier:

Nu se considera oprire:
b) imobilizarea autovehiculului avand o masa totala maxima autorizata de pana la 3,5 tone, atat timp cat este necesar pentru operatiunea de distribuire a marfurilor alimentare la unitatile comerciale

Daca magazinul dumneavoastra comercializeaza produse alimentare cred ca ati putea invoca acest articol intr-o eventuala contestatie a pv sau pentru a preveni o viitoare amenda, insa astept parerile celor avizati in domeniu.
CAPITOLUL V
Reguli de circulatie
SECTIUNEA a 3-a
Reguli pentru circulatia vehiculelor
Oprirea, stationarea si parcarea
Art. 173. - (1) În localitati vehiculele oprite sau stationate voluntar pe partea carosabila trebuie asezate cât mai aproape de marginea din dreapta a sensului de mers, paralel cu trotuarul sau cu axul drumului, pe un singur rând, daca printr-un mijloc de semnalizare nu se dispune altfel. Motocicletele fara atas, ciclomotoarele si bicicletele pot fi oprite sau stationate cel mult doua, una lânga alta.

(2) Pe drumurile cu sens unic, oprirea sau stationarea voluntara a vehiculelor este permisa si pe partea stânga, daca ramâne libera cel putin o banda de circulatie.

(3) În afara localitatilor oprirea sau stationarea voluntara a vehiculelor se face în afara partii carosabile, iar atunci când nu este posibil, cât mai aproape de marginea din dreapta drumului, paralel cu axul acestuia.

Art. 174. - Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:

a) în zona de actiune a indicatorului "Oprirea interzisa" si a marcajului cu semnificatia de interzicere a opririi;

b) la o distanta mai mica de 50 m de o trecere la nivel cu calea ferata;

c) pe poduri, pe si sub pasaje denivelate, pe viaducte si în tuneluri;

d) în curbe si în alte locuri cu vizibilitate redusa sub 50 m;

e) în locul unde este instalat indicatorul "Trecere pentru pietoni" sau pe marcajele de traversare pentru pietoni ori la mai putin de 25 m înainte si dupa acestea;

f) în intersectii, inclusiv cele cu sens giratoriu, precum si în zona de preselectie unde sunt aplicate marcaje continue, iar în lipsa acestora, la o distanta mai mica de 5 m de coltul intersectiei;

g) la mai putin de 25 m de indicatorul statiei pentru mijloacele de transport public de persoane;

h) în dreptul altui vehicul oprit pe partea carosabila, daca prin aceasta se stânjeneste circulatia a doua vehicule venind din sensuri opuse, precum si în dreptul marcajului continuu, în cazul în care conducatorii celorlalte vehicule care circula în acelasi sens ar fi obligati, din aceasta cauza, sa treaca peste acest marcaj;

i) pe sectoarele de drum unde este instalat indicatorul cu semnificatia "Depasirea interzisa";

j) în dreptul unui indicator sau semnal luminos, daca prin aceasta se împiedica observarea lor;

k) pe sectoarele de drum unde sunt instalate indicatoarele cu semnificatia "Drum îngustat", "Prioritate pentru circulatia din sens invers" sau "Prioritate fata de circulatia din sens invers";

l) pe pistele obligatorii pentru pietoni si/sau biciclisti ori pe benzile rezervate unor anumite categorii de vehicule, semnalizate ca atare;

m) pe platforma caii ferate sau de tramvai ori în apropierea acestora, daca circulatia vehiculelor pe sine ar putea fi stânjenita sau împiedicata;

n) pe autostrazi, pe drumurile expres si pe cele nationale europene (E).

Art. 175. - Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor:

a) în toate cazurile în care este interzisa oprirea voluntara;

b) în zona de actiune a indicatorului cu semnificatia "Stationarea interzisa" si a marcajului cu semnificatia de interzicere a stationarii;

c) pe drumurile publice cu o latime mai mica de 6 m;

d) în dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice;

e) pe partea carosabila a drumurilor nationale. În cazul în care nu este posibila scoaterea vehiculelor în afara partii carosabile, acestea vor stationa cât mai aproape de marginea drumului;

f) în pante si în rampe;

g) în locul unde este instalat indicatorul cu semnificatia "Stationare alternanta", în alta zi sau perioada decât cea permisa, sau indicatorul cu semnificatia "Zona de stationare cu durata limitata" peste durata stabilita.

Art. 176. - (1) Orice vehicul care stationeaza pe timp de noapte pe partea carosabila a unui drum public, acolo unde stationarea este permisa, trebuie sa fie semnalizat cu anterne de pozitie, daca locul de stationare nu este iluminat.

(2) Se interzice stationarea pe drumurile publice în timpul noptii a tractoarelor, masinilor si utilajelor agricole, remorcilor, vehiculelor cu tractiune animala ori a celor trase sau împinse cu mâna.

Art. 177. - (1) Se interzice oprirea sau stationarea pe trotuare. Autoritatea competenta poate permite oprirea sau stationarea, partial sau total, a unui vehicul pe trotuar, cu respectarea marcajului, iar în lipsa acestuia, numai daca ramâne liber cel putin un culoar de minimum 1,5 m latime înspre marginea opusa partii carosabile, pentru circulatia pietonilor.

(2) Sunt exceptate de la prevederile art. 174 si 175 autovehiculele prevazute la art. 32 alin. (1) lit. a) si b) din ordonanta de urgenta.

Art. 178. - (1) Se interzice conducatorului de autovehicul si pasagerilor ca în timpul opririi sau stationarii sa deschida sau sa lase deschise usile acestuia ori sa coboare fara sa se asigure ca nu creeaza un pericol pentru circulatie.

(2) Conducatorul care stationeaza cu autovehiculul trebuie sa opreasca motorul, sa introduca maneta într-o treapta de viteza ori în treapta de parcare, sa puna în functiune dispozitivele de frânare, de stationare si antifurt si sa încuie usile.

(3) Conducatorul care stationeaza cu autovehiculul în panta sau în rampa, în afara obligatiilor prevazute la alin. (1), trebuie sa bracheze rotile spre trotuar sau spre un obstacol aflat la marginea drumului.

Art. 179. - Parcarea vehiculelor este permisa numai în locurile special destinate acestui scop, semnalizate prin indicatoare sau marcaje. În aceste locuri vehiculele vor trebui asezate unul lânga altul, conducatorii lor având obligatia sa respecte si celelalte reguli stabilite pentru stationare.

daca nu incalci nici una din aceste regul nu are de ce sa te amendeze
aniel, utilizator
Cu scuze, dar textul prezentat ca temei legal mai sus este o vechitura =D> RA OUG195/2002, (RA = regulament de aplicare) a fost modificat in 2007, are alta numerotare si cam alt continut X-(
Art. 142. – Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:
a) în zona de acţiune a indicatorului „Oprirea interzisă”;
Art. 101, alin. (1), pct. 6, cls. a III-a
b) pe trecerile la nivel cu calea ferată curentă şi la o distanţă
mai mică de 50 m înainte şi după acestea;
c) pe poduri, pe şi sub pasaje denivelate, precum şi pe
viaducte;
d) în curbe şi în alte locuri cu vizibilitate redusă sub 50 m;
e) pe trecerile pentru pietoni ori la mai puţin de 25 m înainte
şi înainte de acestea;
f) în intersecţii, inclusiv cele cu circulaţie în sens giratoriu,
precum şi în zona de preselecţie unde sunt aplicate marcaje continue,
iar în lipsa acestora, la o distanţă mai mică de 25 m de colţul
intersecţiei;
g) în staţiile mijloacelor de transport public de persoane,
precum şi la mai puţin de 25 m înainte şi după acestea;
h) în dreptul altui vehicul oprit pe partea carosabilă, dacă
prin aceasta se stânjeneşte circulaţia a două vehicule venind din
sensuri opuse, precum şi în dreptul marcajului continuu, în cazul în
care conducătorii celorlalte vehicule care circulă în acelaşi sens ar
fi obligaţi, din această cauză, să treacă peste acest marcaj;
i) în locul în care se împiedică vizibilitatea asupra unui
indicator sau semnal luminos;
j) pe sectoarele de drum unde sunt instalate indicatoarele
cu semnificaţia „Drum îngustat”, „Prioritate pentru circulaţia din
sens invers” sau „Prioritate faţă de circulaţia din sens invers”;
k) pe pistele obligatorii pentru pietoni şi/sau biciclişti ori pe
benzile rezervate unor anumite categorii de vehicule, semnalizate
ca atare;
l) pe platforma căii ferate industriale sau de tramvai ori la
mai puţin de 50 m de acestea, dacă circulaţia vehiculelor pe şine ar
putea fi stânjenită sau împiedicată;
m) pe partea carosabilă a autostrăzilor, a drumurilor expres
şi a celor naţionale europene (E);
Art. 108, alin. (1), lit. a, pct. 8/Art. 99, alin. (2), cls. I, + 2 p.p.
Art. 108, alin. (1), lit. b, pct. 1/Art. 100, alin. (2), cls. a II-a, + 3 p.p.
n) pe trotuar, dacă nu se asigură spaţiu de cel puţin 1 m
pentru circulaţia pietonilor;
o) pe pistele pentru biciclete;
p) în locurile unde este interzisă depăşirea.
Art. 143. – Se interzice staţionarea voluntară a vehiculelor:
a) în toate cazurile în care este interzisă oprirea voluntară;
b) în zona de acţiune a indicatorului cu semnificaţia
„Staţionarea interzisă” şi a marcajului cu semnificaţia de interzicere
a staţionării;
c) pe drumurile publice cu o lăţime mai mică de 6 m;
d) în dreptul căilor de acces care deservesc proprietăţile
alăturate drumurilor publice;
e) în pante şi în rampe;
f) în locul unde este instalat indicatorul cu semnificaţia
„Staţionare alternantă”, în altă zi sau perioadă decât cea permisă,
sau indicatorul cu semnificaţia „Zona de staţionare cu durată
limitată” peste durata stabilită.
Art. 108, alin. (1), lit. b, pct. 7/Art. 100, alin. (2) cls. II + 3 p.p.
Art. 144. – (1) Administratorul drumului public este obligat să
delimiteze
şi să semnalizeze corespunzător sectoarele de drum
public unde este interzisă oprirea sau staţionarea vehiculelor.

In consecinta...#-o
ContSters184021, utilizator