Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis de conducere

As avea o nelamurire... daca o masina este oprita de politia rutiera pe un drum national intr-un loc in care oprirea este interzisa si se afla si in aproprierea unui treceri de pietoni ocupand o buna parte din partea carosabila si asa ingusta ( fara vre-un agent de circulatie in preajma ei ), iar o alta masina incercand sa o depasesca pe cea aflata in stationare neregulamentara ii sterge oglinda iar persoana care conducea masina respectiva se alege cu o sustendare de 2 luni pentru depasire neregulamentara (nerespectarea distantei minime la depasire soldata cu accident). Care sunt sansele mele de a castiga o eventuala contestatie? Sincer vroiam sa ma las pagubit acuma asta este dar declaratia agentului de circulatie ma lasat fara cuvinte "daca vreau il opresc si in mijlocul strazii" pe langa asta zice ca cica stationa involuntar pentru ca l-au oprit ei si tot incercam sa caut pe net ce situatii cuprinde stationarea voluntara sau involuntara din nefericire fara prea mult succes. Va atasez si un link cu locul incidentului poate va ajuta sa va faceti o idee mai buna [ link extern ]
sorin_87, utilizator
HG1391
Art. 182. – (1) Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizeaza prin executarea semnalelor regulamentare de catre politistul rutier sau, dupa caz, de catre politistul de frontiera, atunci când constata încalcari ale normelor rutiere ori în situatia în care exista indicii temeinice despre savârsirea unei contraventii ori a unei fapte de natura penala, pentru identificarea persoanelor care au comis astfel de fapte si a bunurilor care fac obiectul urmaririi, precum si pentru verificarea detinerii de catre conducatorii vehiculelor a documentelor prevazute de lege. Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizeaza si în conditiile producerii unor calamitati naturale, dezastre sau a altor situatii care pun în pericol siguranta circulatiei.
(2) Oprirea vehiculelor se face, de regula, în afara partii carosabile, iar acolo unde nu exista asemenea conditii, cât mai aproape de marginea din dreapta a drumului, pe acostament sau lânga bordura ori în spatiile de parcare iar noaptea, cu precadere, în locuri iluminate.
(3) Se interzice imobilizarea vehiculului pe partea carosabila ca urmare a semnalului de oprire efectuat de catre politist în locurile în care vizibilitatea este redusa sub 50 m.

din poza se poate constata ca locul ales nu corespunde conditiilor art. 182/2, in plus era la mai putin de de 25 m inainte de trecerea de pietoni, loc unde este interzisa oprirea voluntara.
aveti dreptul sa contestati procesul verbal in termen de 15 zile de la comunicare.
acum, ce-i drept, aveati loc sa treceti si cu avionul pe langa masina oprita de politie, cu atentie ati fi putut depasi fara probleme.

cat despre stationarea voluntara conditiile le gasiti in HG1391-reg.aplic.oug195
Art. 142. – Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:
a) în zona de actiune a indicatorului „Oprirea interzisa”;
b) pe trecerile la nivel cu calea ferata curenta si la o distanta mai mica de 50 m înainte si dupa acestea;
c) pe poduri, pe si sub pasaje denivelate, precum si pe viaducte;
d) în curbe si în alte locuri cu vizibilitate redusa sub 50 m;
e) pe trecerile pentru pietoni ori la mai putin de 25 m înainte si înainte de acestea;
f) în intersectii, inclusiv cele cu circulatie în sens giratoriu, precum si în zona de preselectie unde sunt aplicate marcaje continue, iar în lipsa acestora, la o distanta mai mica de 25 m de coltul intersectiei;
g) în statiile mijloacelor de transport public de persoane, precum si la mai putin de 25 m înainte si dupa acestea;
h) în dreptul altui vehicul oprit pe partea carosabila, daca prin aceasta se stânjeneste circulatia a doua vehicule venind din sensuri opuse, precum si în dreptul marcajului continuu, în cazul în care conducatorii celorlalte vehicule care circula în acelasi sens ar fi obligati, din aceasta cauza, sa treaca peste acest marcaj;
i) în locul în care se împiedica vizibilitatea asupra unui indicator sau semnal luminos;
j) pe sectoarele de drum unde sunt instalate indicatoarele cu semnificatia „Drum îngustat”, „Prioritate pentru circulatia din sens invers” sau „Prioritate fata de circulatia din sens invers”;
k) pe pistele obligatorii pentru pietoni si/sau biciclisti ori pe benzile rezervate unor anumite categorii de vehicule, semnalizate ca atare;
l) pe platforma caii ferate industriale sau de tramvai ori la mai putin de 50 m de acestea, daca circulatia vehiculelor pe sine ar putea fi stânjenita sau împiedicata;
m) pe partea carosabila a autostrazilor, a drumurilor expres si a celor nationale europene (E);
n) pe trotuar, daca nu se asigura spatiu de cel putin 1 m pentru circulatia pietonilor;
o) pe pistele pentru biciclete;
p) în locurile unde este interzisa depasirea.
Art. 143. – Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor:
a) în toate cazurile în care este interzisa oprirea voluntara;
b) în zona de actiune a indicatorului cu semnificatia „Stationarea interzisa” si a marcajului cu semnificatia de interzicere a stationarii;
c) pe drumurile publice cu o latime mai mica de 6 m;
d) în dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice;
e) în pante si în rampe;
f) în locul unde este instalat indicatorul cu semnificatia „Stationare alternanta”, în alta zi sau perioada decât cea permisa, sau indicatorul cu semnificatia „Zona de stationare cu durata limitata” peste durata stabilita.
sincer era loc dar sunt incepator venea o masina din fatza si mia fost frica sa ma bag intro depasire mai larga, recunosc a fost vina mea trebuia sa opresc dar sanctiunea mi se pare exagerata 6 puncte 4 milione jumate amenda si 2 luni de suspendare pt ca i-am sters (deci sters, nu crepat nu spart nu stricat) oglinda intro depasire care in mod normal nici nu trebuia sa fiu nevoit sa o fac cu toata parcarea aia goala in stanga unde se gandeste sa il opresca pe trecerea de pietoni !!!! Multumesc mult pentru raspunsul tau
nu aveti nimic de pierdut, platiti amenda in 2 zile ptr a beneficia de 1/2 din minimul amenzii. si apoi faceti contestatie in termen de 15 zile. pana la solutionare puteti conduce cu permisul ridicat de la politie cu certificatul de grefa.
politia nu trebuia sa stabileasca ca punct de control acel loc si in apropierea trecerii de pietoni.
daca aveti mai putin de un an de la obtinerea permisului nu puteti solicita reducerea perioadei de suspendare la 30 de zile prin sustinerea testului 13/15.