avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate mircia

Activitate mircia

multumesc pentru raspuns.din pacate era cea ce banuiam.de ce nu explicati pe intelesul tuturor ca periodele nu se totalizeaza daca anii se suprapun?in legislatia italiana este evidentiat ca *periodi non coincidenti*
peste tot am gasit ca se aduna stagiile de cotizatii din ambele tari dar nicaieri ca nu trebuie sa se suprapuna(tot ce am citit din Romania)
la datele care vi le-am dat in prima interventie am 6 ani coincidenti.inainte de-a pleca aveam lucrati 25 din care 11 grupa2,de 6 ani am contract cu casa de pensie in timp ce platesc si in Italia(8 ani)imi rezulta ca doar 2 ani nu coincid.
25+8+2,9=35,9 corect?
adio pensie la 60 de ani
multumesc,totul e foarte clar.Dar faptul ca,se suprapun, calendaristic vorbind, cotizatiile in cele 2 state,legea nu se exprima in nici un fel? practic in un an realizez doi.Mi-e sa nu platesc degeaba acasa
am 59 ani. nascut in 31.05.1954.barbat. in tara am 31ani(din care 11 grupa2)si platesc in continuare.lucrez in Italia legal si platesc contributiile.intrebarea mea este daca perioda din Italia (am 8 ani pina in prezent)se adauga ca perioda contributiva si in Romania.daca da pina la ce virsta ar trebui sa platesc pentru pensie anticipata integrala.
va multumesc!
am inteles perfect.
MULTUMESC=D>.
multumesc pentru raspuns!cea ce nu-mi e clar e urmatorul:se recunosc perioadele in ambele tari chiar daca se suprapun?daca e asa rezulta ca platesc in ambele tari si fac doi ani in unul?doar daca nu se tine cont calendaristic si se aduna periodele dupa logica mea.
lamuriti-ma,va rog frumos
lucrez legal si platesc contributii in italia 200euro/lunar de 6 ani.in acelasi timp cartea mea de munca e depusa la casa de pensii suceava unde platesc lunar 3000 roni.pe cartea de munca am 25 ani lucrati anterior depunerii.deoarece se suprapun perioadele de contributii,intrebarea mea este daca este vreun avantaj sa platesc si acasa in timp ce platesc si in italia.mentionez ca vreau sa ies la pensie in romania,acum am virstade 56 ani
multumesc mult