avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Activitate doina1963

Activitate doina1963

Buna seara,
Va rog frumos sa-mi spuneti daca stiti ceva de legea falimentului personal (insolventa persoanelor fizice). Daca a trecut de parlament si daca nu cand considerati ca ar fi probabil sa fie votata.
Răspuns la discuția citatie
Va multumesc mult pentru raspuns.
Va rog frumos, daca se poate sa imi mai spuneti daca pot afla continutul dosarelor inainte de a ma prezenta la politie.

Va multumesc,
Doina
Discuție citatie
Stimate domn/doamna,

Va rog mult sa ma ajutati intr-o problema extrem de acuta. Sunt administratorul unei societati comerciale si in martie 2010 am intrat ijn insolventa prin reorganizare , la cererea mea (a debitorului). Problema mare este ca inainte (in 2009) am emis 3 file CEC care nu au avut acoperire in banca (deoarece nu am reusit sa imi incasez banii) la data cand au avut scadenta insa au fost onorate ulterior. Cei doi creditori ai mei au fost chemati la politie pentru a da explicatii (stiu asta de la ei) pentru ca banca respectiva a trebuit sa comunice evenimentele respective si din cate am inteles in mod automat organele abilitate s-au autosesizat. Eu nu am fost chemata pana acum, in schimb astazi am primit o citatie pentru a ma prezenta la politia din orasul incare locuiesc (nu este resedinta de judet si nu exista tribunal in oras)in care sunt chemata la politie si sunt specificate si doua dosare penale.
Va rog sa imi spuneti daca ma pot interesa inainte de merge la politie de continutul acestor dosare. Eu cred (de fapt nu are ce sa fie altceva) ca este vorba despre acea neacoperire in banca a filelor CEC. Din cate stiu eu cei 2 creditori nu au facut plangere penala pentru ca si-au recuperat prejudiciul. In aceasta situatie dosarele se inchid si daca da in ce stadiu? De ce mai sunt chemata la politie? Cum ar trebui sa procedez cand merg la politie? Am nevoie de un avocat? Va rog ajutati-ma!

Va multumesc
Doina