avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1959 soluții astăzi
Forum Activitate uriasul_xxl

Activitate uriasul_xxl

Ce parere aveti de incheierea unei conventii civile? Se supune acelorasi conditii legislative (inregistrarea acesteia, state de plata/ declaratii rectificate)? Unde se inregistreaza ele, in cat timp? Sunt legale?
Care este discontinuitatea acceptata de lege pt a-mi face c.i.m. retroactiv? Daca c.i.m.-ul anterior este incheiat la 15 sept, cu ce data pot sa inchei un c.i.m. nou ca sa indeplinesc conditia de continuitate pt a mi se acorda indemnizatie?
Inca mai astept solutii daca ma puteti ajuta.
Este una dintre ele inchirierea apartamentului?
Cam care ar fi amenda pentru inregistrarea unui c.i.m. la ITM mai tarziu de cele 20 de zile admise?
Demisia a fost inregistrata... preavizul s-a incheiat pe 15 septembrie. Cum as putea sa revin asupra demisiei? Este o luna jumatate de atunci...
Sa zicem ca fostul angajator nu vrea sau nu poate reveni asupra demisiei... la ce alte artificii pot sa apelez? Daca reusesc sa ma angajez undeva, cum fac ca activitatea mea sa aiba continuitate (este 1 luna jumate de incetarea activitatii)? Se poate inregistra un contract individual de munca dupa atata timp (din ce cunosc eu, un CIM trebuie inregistrat la ITM in cel putin 5 zile de la data angajarii, asa este?)?
Este o solutie daca imi inchiriez apartamentul si platesc impozit pt asta? Este suficient venitul asta? Asigurarile sociale le platesc separat pt obtinerea de concedii medicale (pre/postnatal)
Va rog din suflet sa ma ajutati cu o solutie. Mi-ar fi foarte greu sa-mi cresc bebelusul fara aceasta indemnizatie.
Va multumesc!
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati in problema urmatoare.
pe 15 septembrie 2010 mi-am dat demisia si de cateva zile am aflat ca sunt insarcinata. Ce pot sa fac sa pot sa beneficiez de indemnizatia pentru cresterea copilului? Ca sa ma angajez, nu cred ca am vreo sansa... Ce solutii imi sugerati, avand in vedere ca astazi se implinesc 1,5 luni de atunci? Plata asigurarilor sociale ar fi vreuna dintre ele? Daca da, care ar fi procedura? Ce suma ar totaliza asigurarile sociale? Care sunt asigurarile sociale? Astept cu interes sugestiile dvs. Va mutumesc anticipat!