avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1648 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters172931

Activitate ContSters172931

Răspuns la discuția scoatere nume din certificat
Buna ziua,
Situatia mea este alta insa cu aceeasi doleanta, scoaterea tatalui din certificatul de nastere.
Nu am fost casatoriti, nu am locuit impreuna, insa cand s-a nascut copilul era un domn in maternitatea Caritas care s-a autosesizat pe motiv ca am buletin din alta localitate si as incerca sa-mi abandonez copilul. Departe de adevar si spun ca acest individ a profitat de faptul ca aveam buletinul din alt oras si de faptul ca eram lehuza si m-a obligat sa chem pe tatal copilului sa-l declar ca altfel nu ma vor lasa sa plec din maternitate. L-am chemat si m-a plimbat acest individ si pe mine si pe tata copilului la primaria sector 3 sa declar copilul, desi eu declarasem nasterea in maternitate si aveam buletinul acolo. In fine, am declarat copilul, la 6 luni dupa nastere l-am dat in judecata pe "tata" pentru stabilirea domiciliului la mine si pentru incredintare si nu i-am cerut pensie alimentara, cerere aprobata, neatacata de el in instanta si pronuntata definitiva si irevocabila. Apoi, a semnat pentru schimbarea de nume si am reusit sa-i schimb si numele copilului. Dupa ce am intrat in posesia noului certificat de nastere i-am cerut "tatalui" sa renunte la drepturi pentru ca oricum nu a facut nimic pentru binele copilului si nu are rost sa tina cu dintii de ceva ce nu vrea. Nu a trimis si nu a dat niciodata bani, ba mai mult mi-a spart contul de mail si-mi cerea socoteala cu privire la viata personala, am primit amenintari ca-mi taie cauciucurile de la masina, in 2 randuri ne-am intalnit, eu, el si copilul si de 2 ori a injurat in prezenta noastra cu cuvinte greu de reprodus, a venit la gradinita, a venit la parintii mei si a facut scandal...etc...Si acum, la 8 ani, se pare ca ii intra din ce in ce mai des in cap o idee ca el are un copil si sa ii dau copilul in fiecare week-end si el imi da 70 lei, cerere la care nu am reactionat foarte politicos. Ar fi frumos sa-l sterg din certificatul de nastere si apoi sa depun o langere la politie pentru hartuire, asta in ideea in care politia chiar si-ar face datoria; si spun asta pentru ca am fost la politie sa depun o astfel de plangere, dar i-a "bufnit" rasul...deci....cum sa indepartez acest individ din viata noastra? Sunt multe lucruri rele pe care le-a facut, insa ce este important cred ca v-am relatat; pentru alte detalii, astept intrebari.Mentionez ca nu am fost casatoriti si vreau sa-l scot din certificatul de nastere, iar copilul nu stie ca-i tata.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
O zi buna :)
Buna ziua,
In ceea ce priveste:
Art. 14, alin. (1) din OG 2/2001
Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o luna de la data aplicării sancţiunii.
Art. 25, alin. (2) din OG 2/2001
Comunicarea se face de către organul care a aplicat sancţiunea, în termen de cel mult o luna de la data aplicării acesteia.

Legiuitorul poate intelege altceva decat comunicat prin:"comunicat contravenientului"? cat de mult lasa loc de interpretare acest "comunicat"?
Apoi, OG nr. 15/2002:- (3) In cazurile prevazute la alin. (2) procesul-verbal de constatare a contraventiei se poate incheia si in lipsa contravenientului, dupa identificarea acestuia pe baza datelor furnizate de Ministerul Administratiei si Internelor - Directia Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor sau a conducatorului auto, in cazul utilizatorilor straini.

Se intelege altceva prin utilizatori straini, altceva decat instrainarea autoturismului? sau strain...din alta tara?...sau altceva?

si nu in ultimul rand, cum se face ca amenzile astea se dau in termen fix pana la prescriere?
pot invoca faptul ca pe bonul care face dovada achitarii rovinietei nu se mai cunoaste nimic, in principal cand expira?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Pentru ca foloseste pozele cu mine si copilul meu nu poate fi actionat in justitie, pentru ca imi da numerele de telefon la toti cei de pe situl de matrimoniale nu raspunde penal? pot solicita in aceeasi plangere sa imi fie inregistrate conversatiile? compania de telefonie mobila imi poate furniza o lista cu apelurile primite, dar poate fi folosita in instanta? persoanele care m-au sunat nu pot fi citate ca martori? multumesc!
cum ramane cu amenintarile cu moartea pe care le-am primit de la el atat telefonic cat si prin sms?
citez:"nu scapi de mine decat daca mori si nici atunci nu garantez";"fereste-te de omul care nu mai are nimic de pierdut"
Buna ziua,
Povestea mea incepe in septembrie 2010, cand am cunoscut un individ, langa care mi-am dat seama ca nu am ce cauta si am pus capat relatiei la sfarsitul lunii noiembrie2011, atat la telefon cat si prin mail. acum, acest individ mi-a facut cont pe un site de matrimoniale unde a postat poze cu mine, dar si cu fiica mea minora. inainte de acest cont am primit mesaje de la el :"nu scapi de mine decat daca mori". Prietenul meu a avut o discutie telefonioca, cu acest individ si la telefon a spus ca a inteles, ca se retrage, ca-i pare bine ca sunt fericita...etc... insa nu inceteaza sa sune cu identitate ascunsa si nu vorbeste, ba mai mult, a dat numarul meu la toti indivizii de pe site-ul respectiv. Apoi a facut un filmulet cu pozele mele si l-a postat pe youtube. Tin sa mentionez ca pozele sunt decente, insa sunt publice fara acordul meu si este vorba in principal de poze cu un copil minor. Ce masuri pot fi luate impotriva acestui individ si care ar fi pasii de urmat in acest caz?
Tin sa mentionez ca am arhiva cu toate discutiile avute pe messenger, mailurile de la si catre acest individ si print screen cu ce poze a postat pe siteul de matrimoniale. Acest individ este casatorit si in urma discutiilor telefonice avute cu sotia lui se pare ca aceasta "ii tine trena" si nu are nimic pro sau contra de spus.
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile Dumneavoastra!
Pentru orice detalii va stau la dispozitie,si va rog ajutati-ma sa scap de un nemernic!