avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... scoatere nume din certificat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

scoatere nume din certificat

Buna ziua, am si eu o mica problema careia as dori sa ii gasesc o rezolvare.
Am un copil de 4 ani carel-am procreat cand eram in concubinaj cu fostul meu sot, cand l-am nascut nu avea trecut numele tatalui in certificat deoarece nu mai tineam nici o legatura, la cateva luni de la nastere am reluat legaturile si ne-am hotarat sa ne casatorim pentru a forma o familie. Dupa ce ne-am casatorit dupa cateva luni am fost de accord sa trecem numele lui la rubrica tatalui, mentionez ca nu l-am dat si pe numele lui de famile. Intre timp relatia noastra s-a deteriorat si am ajuns la divort, am divortat, eu am revenit la numele meu anterior acelasi ca al copilului, copilul fiindu-mi dat mie spre cresterea si educarea lui.
In tot acest timp nu am locuit impreuna deoarece acesta era la penitenciar, iar intimp ce relatia incepea sa se raceasca acesta a inceput cu amenintari de genul ca face tot posibilul si cand se elibereaza imi ia copilul din cauza ca eu nu mai eram de acord sa il duc la vizite pentru ca stiu ca era un mediu nepotrivit unui copil de 2 ani. Amenintarile lui de dinainte de divort au continuat si dupa chiar pana in ziua de azi. Cand acesta s-a eliberat am fost de acord sa vada copilul dar in termeni stabiliti de mine deoarece comportamentul lui nu era adecvat. In prezent am o relatie cu o alta persoana si ne gandim sa ne intemeiem o familie, iar eu imi doresc sa avem toti in special copilul meu liniste sufleteasca, sa nu trebuiasca sa stam in frica din cauza amenintarilor fostului meu sot. Astefel imi doresc sa stiu cum ii pot face ca fostul sot sa nu exercite nici un drept asupra copilului, si daca as putea sa scot numele lui din certificatul de nastere al minorului. Multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 15:20, 8 Februarie 2012
Scrie negru pe alb cine este tatal ..l-ati trecut de buna voie in certificat...si plus de asta dumnealui este tatal copilului din cate am citit ...problema e ca nu puteti sa-l exonerati de nici un drept asupra copilului ..este tatal lui, se poate dovedi si prin test de paternitate...cautati sa ajungeti la o intelegere ...omeneste fara scandal
cereti incredintarea minorului in instanta, daca tatal cere un program de vizita ce nu va convine, incercati pe cat posibil sa restrangeti acest program, sau cereti ca vizita sa se desfasoare in prezenta dvs. bateti monede si pe faptul ca a facut inchisoare.
fiind totusi tatal copilului, nu mai puteti sa-l stergeti din certificat. copilul poate fi adoptat, dar numai cu acordul tatalui biologic.
Nu puteti “scoate” numele tatalui din certificatul de nastere al copilului decat cu acordul acestuia din urma – sau prin infierea copilului de eventual-viitorul sot (dar tot cu acordul tatalui biologic) Eventual, doar daca dovediti ca respectivul nu e tatal biologic…
Pentru a ingradi dreptul de vizita al tatalui biologic e necesara o actiune in justitie cu obiect: incredintare / stabilire domiciliu minor. Dar faptul ca a executat o pedeapsa cu inchisoarea nu inseamna – automat – ca nu va avea dreptul sa aiba legaturi cu minorul (se va acorda acest drept, eventual in prezenta dv)
Comportamentul lui nu va fi analizat de instanta (neaparat) in functie de antecedentele penale ci in functie de cum se poarta cu propriul copil.

Scrieti despre “liniste sufleteasca”… Nici un “aranjament” juridic nu va garanta aceasta… Totul depinde de actiunile tatalui biologic.
Pai am incercat amiabil si de fiecare data discutia ajunge la amenintari, acesta este plecat din tara momentan si in tot acest timp de cand s-a eliberat nu s-a ocupat deloc de bunastarea copilului, si in plus ameninta ca atunci cand se va intoarce in tara va face orice si imi ia copilul si pleaca cu el, cand vorbeam la telefon de la o discutie amiabila in care ii spuneam ca pentru binele copilului ar fi sa nu ma ia legatura cu noi, va avea el destul timp sa decida daca vrea sau nu sa il cunoasca, el ajunge sa ma ameninte de fiecare data ca va face orice. E si normal sa nu mai imi doresc nici o legatura cu el avand in vedere ca el este consumator de narcotice, la prima intalnire cu copilul a reusit de i-a facut o entorsa la glezna.
Scuze!! Am scris o tampenie! :">
trope_doi a scris:
Nu puteti “scoate” numele tatalui din certificatul de nastere al copilului decat cu acordul acestuia din urma

Cu sau fara acordul lui nu puteti “scapa” de numele acestuia din certificatul de nastere al copilului! Doar daca va “nega” paternitatea in instanta… Ceea ce nu pare a fi cazul…

In instanta puteti dovedi, eventual, ca pune in pericol integritatea fizica (si nu numai) a copilului.

Il puteti chema in judecata pentru neplata pensiei de intretinere, daca nu a platit...

Nu va putea sa va “ia” copilul – trebuie sa dovedeasca si ca e in stare sa intretina un copil si multe altele. Ii place doar sa va ameninte, sa va stie in “tensiune”.
Ultima modificare: Luni, 14 Februarie 2011
trope_doi, utilizator

Alte discuții în legătură

Hartuire minor. madalina maxim madalina maxim Hartuire minor. Buna ziua, sunt mama unui baietel de 6ani rezultat dintr-o relatie de concubinaj cu un barbat cu dubla cetatenie Ro-SUA. Tatal a plecat ... (vezi toată discuția)
Ce sfat imi dati ContSters259304 ContSters259304 Buna ziua, Am divortat in 26.07.2012, un copil minor de 4 ani si 10 luni,care mi-a fost incredintat mie, locuinta comuna cu fostul sot.Atat inainte de divort ... (vezi toată discuția)
Copil din afara casatoriei .. lore00 lore00 am si eu o problema, sunt necasatorita, si o sa am un copil curand , as dori sa stiu cum este mai bine sa fac legal ca acest copil sa ramana al meu , ? daca ... (vezi toată discuția)