avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Activitate baran alina diana

Activitate baran alina diana

va multumesc din suflet.
O alta nelamurire,daca mama in urma succesiunii ,si-ar dori sa-mi lase mie toata partea ce ii revine ei,iar fratii mei vitregi sa beneficieze doar de partea de la tatal lor mort,ar fi posibil?si cum s-ar realiza impartirea in conditiile in care ei nu sunt de acor ca eu sa mostenesc ceva din casa aceea?
Mama mea a ramas vaduva in urma cu 27 de ani,cu doi copii din aceasta casatorie si o casa facuta impreuna cu defunctul sot.Dupa moartea sotului a continuat sa locuiasca in casa si bunurile realizate impreuna cu defunctul,dar si-a refacut viata cu un alt barbat,cu care traieste in concubinaj si la ora actuala(aproximativ 25 de ani de concubinaj in aceasta casa si un copil de 23 de ani rezultat in urma concubinajului,adica eu).Dupa moartea sotului mama nu a facut succesiunea,iar acum cei doi copii ai ei si ai defunctului iti vor drepturile asupra casei pentru ca au teama ca eu,copilul rezultat in urma concubinajului mamei cu tatal meu,voi avea drepturi acolo si le voi'fura'mostenirea ,implicit casa facuta de tatal lor mort impreuna cu mama mea. Intrebarea mea catre dvs este:Care ar fi drepturile mele legale la aceasta casa,daca mama si-ar face succesiunea , si daca tatal meu,in calitate de concubin ar avea vreun drept prin lege?

Va multumesc anticipat
Baran Diana:(