avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate AdrianL

Activitate AdrianL

Buna seara,

Acum un an jumate un "prieten" de-al meu a avut o problema la firma unde lucram impreuna si am hotarat sa iau un credit de x lei pentru a-l putea ajuta cu conditia sa-mi plateasca ratele si sa achite acel credit intr-un an de zile ("prietenul" meu castiga in jur de 6.000 - 10.000 lei/luna si nu mi-am facut probleme ca nu va avea de unde sa-mi restituie suma si i-am cerut nicio garantie). Am reusit sa iau acea suma de bani din banca, i-am mai dat si eu 4.000 lei (bani care erau ai mei) si l-am ajutat sa-si rezolve problema. Dar ....... nu a trecut o luna si au inceput problemele, prietenul meu neplatind nici pana in ziua de astazi vreo rata la banca (eu le-am achitat pana acum). #-o
"Prietenul" meu a fost dat afara de la firma in urma cu 6 luni pentru o alta problema si atunci am hotarat sa mergem la notar sa-si ia angajamentul ca va incepe sa plateasca acea suma (in declaratia de angajament prietenul meu se angajeaza sa plateasca in rate lunare suma de x lei timp de un an - creditul de la banca + cei 4.000 lei + ratele pe care le platisem eu pana in acel moment). Nici in ziua de azi nu-si onoreaza angajamentul luat.

Ce-mi recomandati sa fac pentru a recupera banii avand in vedere ca nu are niciun bun pe nume si momentan nu are niciun venit ?

Daca ii fac o plangere la politie pentru inselatorie rezolv ceva ?

Va multumesc.