avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate laremi

Activitate laremi

Am lucrat la un patron care a depus, pe 06.02.2006, o reclamatie la sectia de politie pe motiv ca cele 11 salariate i-au furat suma de 1.5miliarde lei intr-o perioada de 5 luni,neavand nici o dovada fondata(nici macar un inventar),suma reclamata rezultand din simpla adunare a sumelor datorate diversilor furnizori.am fost chemate la politie pentru a da declaratii,in jurul datei de 15.02.2006,dupa care ne-au fost da-te deciziile de incetare C.I.M.cu acordul partilor ,in urma demisiilor depuse de noi.
La politie,dupa ce am fost pu-se sa declaram ca am luat cunostiinta de acuzatia de delapidare,ne-au fost cerute numerele de telefon pentru a ne contacta ulterior ,daca e cazul.
Pana azi,08.03.2006, nu am fost contactata de nimeni si nu stiu daca sau cum decurge asazisa ancheta cu care am fost amenintate de patron sau daca se face o expertiza contabila(desi ma indoiesc-tinea evidenta dubla si primea marfa fara factura).
Spuneti-mi,va rog, ce pot sa fac?Unde sa ma interesez daca inainteaza cercetarea(la politie e exculs - politistul care ne-a luat declaratii e prietenul patronului)?
Eu sunt in situatia de a pleca din tara in jur de 15.03.2006,pentru regrupare familiala si contract de munca.
Ar putea avea influenta asupra mea faptul ca parasesc tara avand in vedere ca nu am o restrictie in sensul acesta din partea vreunui organ de cercetare?
Daca se ajunge cumva la urmarire penala si proces pot avea probleme daca nu ma prezint la procuratura sau pot fi judecata in lipsa fara sa cunosc invinuirile care m-i se aduc?
Va rog dati-mi un sfat!Credeti ca trebuie sa raman in tara si sa astept urmatoarea lor miscare?
Este bine sa semnez statul de plata retroactiv sau pot sa-l semnez si sa datez semnatura cu data curenta?De unde putem afla daca plangerea a fost retrasa?Pe patroni nu pot sa-i mai cred pe cuvant!Daca ne vor da deciziile tuturora ca sa scape de eventualele reclamatii privind cim-urile,vor putea sa mearga mai departe la procuratura?
Nu am primit inca o decizie sau vreun preaviz scris.Pe 24.01.2006 ne-a comunicat verbal ca nu mai are nevoie de noi si ca o sa primim citatie si decizia de desfacere a cim disciplinar prin posta,fara sa n-e aduca vreo acuzatie.Azi 10.02.2006,dupa ce am primit numai citatiile si 4 din cele 11 persoane s-au prezentat la sectia de politie unde au dat declaratii ( urmeaza sa se prezinte si celelalte)si l-i s-a cerut un numar de telefon unde sa poata fi contactate pentru a fi chemate, daca e cazul ,la politie,doua din cele care au dat declaratii au mers la firma unde l-i s-a spus ca nu vor mai primi deciziile prin posta si au fost puse sa-si scrie demisiile .

Pe loc l-i s-au completat deciziile de incetare a cim(fara sanctiune) si au fost trimise cu ele la ITM pentru a fi inregistrate.Totodata au fost anuntate sa se prezinte duminica la firma pentru a semna statele de plata pe perioada iunie 2005-ianuarie2006.

La politie colegele mele nu au acuzat pe nimeni dintre cele ramase de audiat doar au fost intrebate cum se procedeaza cu predarea banilor iar ele au pomenit de existenta evidentei duble,de faptul ca nu noi am semnat cim-urile la angajare si nu au fost de acord cu acuzatia de delapidare care le-a fost adusa.

Credeti ca dupa ce vom da toate declaratii isi vor retrage plangerea sau vor merge mai departe?

As putea avea probleme daca eu (si patroana cand nu eram eu la serviciu) eram cele care primeam banii de la vanzatoare,sume pe care eu le notam intr-un caiet si din care faceam plati la furnizori pe baza de chitanta, plati pentru marfa fara factura sau banii stransi erau predati patroanei personal fara semnatura?
Imi verifica intodeauna caietul si iesirile(hartiile pe care scriiau vanzatoarele sumele predate) si niciodata nu a avut ceva sa-mi reproseze!Nu avem nimic de ascuns ,ne sperie cumplit suma si situatia ! Ei sunt oameni cu bani si dupa parerea mea pot sa faca multe!
Am fost angajata la un minimarket pe baza unui cim care nu a fost semnat de catre mine(cim-ul s-a inregistrat la trei luni de la data angajarii si a fost semnat de catre patron la rubrica salariat),in functia de contabil,functie care mi-a fost atribuita fara ca eu sa stiu si pentru care nu am calificare.Eu m-am ocupat in firma cu contabilitatea primara ,probleme de organizare si relatia cu furnizorii.Pe data de 24.01.2006 am fost anuntata,verbal,ca nu mai are nevoie de serviiciile mele, in urma unor discutii legate de fatul ca s-a constatat o lipsa in inventar de trei sute de milioane.Mentionez ca nici eu nici vanzatoarele din magazin nu au semnat vreun pv de preluare inventar sau de constatare lipsuri.Mai mult,la incercarea de a verifica actele contabile pentru gasirea unor eventuale greseli,am fost oprita de catre patron,pe motiv ca nu are sens sa muncesc atat pentru ca de fapt a fost un furt din gestiune in grup,motiv pentru care eu si alte patru persoane am fost anuntate,verbal, ca nu n-i se accepta demisiile scrise si ca dupa o perioada de preaviz de 14 zile lucratoare,vom primi prin posta decizia de incetare a cim,in care va fi mentionat faptul ca s-a iesit lipsa la inventar,insotita de o citatie la politie pentru explicatii.Va rog spuneti-mi daca este posibil sa faca plangere la politie impotriva noastra si in ce conditii putem evita desfacerea disciplinara a cim.

In cazul in care angajatorul a inaintat o plangere penala fara ca eu sa fiu cercetata disciplinar si fara sa m-i se reproseze ceva in legatura cu lipsa din inventar(am fost acuzata verbal ca nu am observat ca lipsec bani-mentionez ca nu este cert ca lipsesc bani pentru ca nu s-au verificat actele contabile,a fost un simplu calcul al inventarului),este posibil sa se ajunga la un proces?Am fost amenintate ca vor face expertiza contabila,ca vor depune plangere, ne vor duce la testul poligraf si ca ne vor pune sechestru pe case!
Pot chema expertiza contabila daca tin evidenta dubla,i-au marfa fara factura,cifra de afaceri este declarata fals astfel incat sunt neplatitori de tva etc.?
Pentru a depune plangere nu este necesara o acuzatie care sa poata fi probata de firma cu acte doveditoare si de care sa fiu si eu instiintata in scris?

Ieri am primit citatie la sectia de politie de care apartine firma.Am aflat ulterior ca toti cei 11 salariati au fost chemati(si cei carora nu l-i s-au inregistrat demisiile si cei care au ramas si au cim,cei care lucreaza fara cim nu au fost chemati )In citatie sunt numita ,,faptuitor".A fost reclamata de catre patron suma de 1,5 miliarde suma care reprezinta de fapt datoria la furnizorii care livrau marfa cu plata la termen.Toti salariatii au declarat ca nu recunosc aceasta suma ca lipsa.Credeti ca aceasta reclamatie la politie este facuta ca sa poata indeplini formalitatile pentru desfacerea CIM pe motive disciplinare sau vor merge mai departe la procuratura chiar si in conditiile in care nu sunt curati?